Zprávy → Regiony29. září  2016 v 09:12  

Česko chce povolit zásahy polské policie v příhraničí. Od října mohou v Čechách operovat Němci

Česko-německá smlouva o zásazích policie na území druhého státu začne platit v říjnu - Foto: Jiří Hošek

Česko-německá smlouva o zásazích policie na území druhého státu začne platit v říjnuFoto: Jiří Hošek

Česká republika chce podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) prohloubit česko-polskou policejní spolupráci tak, aby policisté obou zemí měli možnost zasahovat i na části území druhého státu. Chovanec to řekl po schůzce s německým ministrem vnitra Thomasem de Maiziérem. Právě ve vztahu k Německu bude brzy platit smlouva, která umožní policejní zásahy až deset kilometrů na území druhého státu.

„My teď připravujeme novelizaci česko-polské smlouvy, která je z roku 2002, takže bychom chtěli, aby v trojmezí, tedy Polska, Česka a Německa, byly možnosti všech policejních sborů shodné,“ uvedl Chovanec. Německo už podle něj podobnou smlouvu s Polskem má. 

Česko-německá smlouva vstoupí v platnost 1. října a umožní mimo jiné rychlý operativní zásah na území sousedního státu bez předchozího souhlasu druhé strany v případě naléhavé potřeby, například bezprostředního ohrožení života. Takový zásah bude možný v pásmu deseti kilometrů od společné hranice. 

„Česko-německá smlouva by měla pomáhat prioritně ve třech oblastech kriminality. Jednou oblastí je drogová kriminalita, druhou migrace a třetí krádeže a převoz aut,“ poznamenal český ministr. 

Ke smlouvě, která byla podepsána v Praze 28. dubna 2015, je podle něj nutné doplnit ještě některé prováděcí vyhlášky. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace