Zprávy → Regiony15. listopadu  2016 v 17:09  

'Chcete zažít jednu z nejdražších jízd na světě?' Pražský magistrát zahájí kampaň proti drahým taxikářům

"Chcete zažít totalitní éru? Přehnané ceny za jinak levný servis." I tak mají vypadat nové informační plakáty, které se začnou po Praze objevovat příští měsíc - Foto:  Magistrát hl. m. Prahy

"Chcete zažít totalitní éru? Přehnané ceny za jinak levný servis." I tak mají vypadat nové informační plakáty, které se začnou po Praze objevovat příští měsícFoto:  Magistrát hl. m. Prahy

Reklamní kampaň proti předraženým taxikářům zahájí od příštího měsíce pražský magistrát. Na několika místech metropole vyvěsí plakáty, které mají varovat turisty před nepoctivými řidiči. V ulicích Prahy by je lidé měli vídat nejméně do poloviny příštího roku.

Jeden z plakátů má třeba rudý podklad, na kterém se uprostřed vyjímá žlutá hvězda. Kolem ní je pak nápis v angličtině, který v překladu zní: „Tyto taxíky jsou součástí expozice muzea komunismu. Chcete zažít totalitní éru?" Text pak uzavírá věta: „Přehnané ceny za jinak levný servis." 

Další dva spíš jen upozorňují na ceny. Jeden z nich se ptá turistů: „Chcete zažít jedny z nejdražších jízd na světě?" Pod nápisem je pak tabulka, která ukazuje, že oficiální cena za kilometr je zhruba jedno euro, neoficiální pak i jedenáct, což jsou podle současného kurzu necelé tři stovky. 

Plakát nabízí i světové srovnání. V Barceloně nebo Římě prý stojí kilometr jízdy taxíkem dvě eura, v Londýně nebo Tokiu pak šest. 

Plakáty budou viset v místech, kde se nepoctiví taxikáři nejčastěji zdržují. To je podle vedení města hlavně v úplném centru, konkrétně prý v ulici Pařížká, Dlouhá nebo třeba na hlavním nádraží. 

Čtěte také: Taxikáři a řidiči Uberu svádí v Riu boj o zákazníky. Vzduchem létají silná slova i vajíčka

„Padl návrh, že bychom měli na tento jev upozorňovat i na letišti. Celkové náklady na kampaň jsou přibližně 120 tisíc korun,“ řekla primátorka hlavního města Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Sdělení by v ulicích metropole měly být k vidění nejméně do poloviny příštího roku. 

Úředníci magistrátu skoro každý den dělají i namátkové kontroly taxikářů, a to většinou v noci. Nezabývají se ale jen těmi, kteří jízdné předražují. Hlavnímu městu vadí taky řidiči Uberu. Ti jezdí přes mobilní aplikaci a vedení Prahy tvrdí, že je taková služba nelegální. 

Vozy totiž často nemají požadované vybavení, jako je úředně schválený taxametr nebo třeba světelné označení taxi. Přitom podle města taxislužbu vykonávají a podle zákona by tedy měli splňovat i tyto podmínky. To ale firma odmítá. 

Společnost tvrdí, že jde jen o smluvní přepravu a podle ní o zprostředkování spolujízdy jen pro úzký okruh lidí. Kdo chce totiž Uber využívat, musí být v aplikaci zaregistrovaný. 

Plakáty jako sdělovací prostředek 

Není to poprvé, co tímto způsobem vedení města s turisty nebo obyvateli metropole komunikuje. Před nedávnem se v ulicích Prahy začaly objevovat plakáty, které upozorňují třeba na zákaz používání segwayů v památkové rezervaci. 

Podobně se vedení města snažilo upozornit třeba i na to, že místo opencard začíná fungovat Lítačka a lidé by si ji měli pořídit. Praha se prý nechala inspirovat v západních evropských metropolích, jako je třeba Londýn nebo Berlín, kde takto radnice lidem dávají najevo, že se ve městě něco změnilo. 

Autor:  Filip Titlbach

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace