Zprávy → Regiony22. září  2016 v 10:21  

Den bez aut. Řada měst nabízí MHD zdarma, na pražské Národní třídě vyrostly stánky

Den bez aut v Praze na Národní třídě - Foto: Vojtěch Kouřímský

Den bez aut v Praze na Národní tříděFoto: Vojtěch Kouřímský

Řada jindy rušných ulic v českých městech se dnes proměnila na zóny bez aut. Třeba v Praze mají vozidla zakázaný vjezd na Národní třídu a omezení pocítí řidiči i v Brně, Plzni, Českých Budějovicích a v řadě dalších měst. Souvisí to s akcí Den bez aut, která se snaží upozornit na negativní vliv automobilové dopravy ve městech a přimět lidi k úvahám o alternativních způsobech cestování. Některá města proto dnes nabízejí MHD zdarma a organizátoři také přichystali řadu osvětových a společenských akcí.

„Dneska je Den bez aut,“ vysvětluje ráno na Národní třídě v Praze matka dceři, proč na místech, kde jindy stojí zaparkované jedno auto vedle druhého, rostou barevné stánky. 

„Možná půjdete i někam se školkou,“ dodává, čímž připomíná, že součástí akce jsou i představení pro děti, komentované prohlídky nebo koncerty. 

Tramvaje po Národní třídě jezdí, autům však stojí v cestě bariéry, u nichž hlídkují policisté. Ti vpouštějí jen zásobovací vozy, které míří k jednotlivým stánkům. 

Jeden patří městské policii, další Českým drahám, u dalšího je nápis Lítačka a jsou tu také stánky půjčoven kol nebo firem zabývajících se carsharingem, tedy sdílením aut. Kromě toho tu mají lidé na různých místech možnost se i posadit a občerstvit se. 

Řidiči, kteří tudy byli zvyklí po Národní běžně projíždět, musejí dnes objížďce. Jediné, co tak trochu ruší atmosféru, je stavební ruch na rohu Mikulandské – dělníci jsou u Kaňkova domu i na staveništi přes ulici. 

Techničák jako jízdenka 

Den bez aut se netýká jen Prahy – koná se i v zahraniční či dalších českých městech. Třeba v Brně je pro řidiče uzavřená Nádražní ulice. Pro tramvaje uzavírka neplatí a pojedou normálně. Tamní akce před vlakovým nádražím se jmenuje Hlavas bez aut. 

„Místo takzvaného přednádraží je dlouhodobě vnímáno jako velmi problematické s řadou negativ. Cílem této akce je tedy umožnit lidem zažít přednádražní prostor příjemnějším způsobem,“ poznamenal mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. 

V Jihlavě dnes vozí MHD lidi až do půlnoci zadarmo a podobně se snaží motivovat lidi k tomu, aby nesedali do aut i Chrudim. V Opavě bude dnes zase jako jízdenka na městskou hromadnou dopravu platit malý technický průkaz. 

K akci Den bez aut se připojují třeba i velká jihočeská města – konat se bude třeba v Písku, Strakonicích nebo Českých Budějovicích. 

Program se liší místo od místa, ale většinou se vše točí okolo dopravy. 

Třeba v Domažlicích bude informační stan BESIP Teamu se simulátory jízdy a nárazu při dopravní nehodě a lidé se budou moci projít i v takzvaných alkoholových brýlích, simulujících pocit opilosti, v Plzni na parkovišti u Techmánie si zase mohou zadovádět na vozítkách segway. 

A chystá se také řada cyklojízd. 

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace