Zprávy → Regiony15. října  2016 v 13:08  

Detaily o vysílání i budově. Český rozhlas v Praze zve posluchače na den otevřených dveří

Program si pro návštěvníky připravilo i Rádio Junior - Foto:  Český rozhlas

Program si pro návštěvníky připravilo i Rádio JuniorFoto:  Český rozhlas

Jak vznikají zprávy a odkud se vlastně vysílají. I to se dozví všichni, kdo v sobotu přijdou do budovy Českého rozhlasu v Praze na den otevřených dveří. Až do 17. hodiny můžou návštěvníci nahlédnout do některých studií a zblízka se seznámit s prací rozhlasových moderátorů a reportérů. Odpoledne pak začne hudební program na venkovním pódiu.

Prohlédnout si budovu Českého rozhlasu na pražských Vinohradech i zevnitř chodí lidé už od rána. Podle polední bilance jich přišlo asi 450. Většina z nich ale nebyla v rádiu poprvé. 

„Já rozhlas miluju! Každý rok sem chodím. Na ta studia se chci podívat," řekl třeba Marcel Záděra z Prahy, který dorazil mezi prvními. 

Další návštěvnice Marta Hrušková přijela z Vrchlabí a těšila se hlavně na své oblíbené moderátory. „Fotky mám od loňska. Dneska ještě něco ulovím určitě, s podpisy,“ plánovala. 

Většina návštěvníků je starších. Prohlédnout si prostory, odkud se živě vysílá, a nahlédnout pod ruce rozhlasovým moderátorům ale přišli také mladí lidé a školáci. 

Den otevřených dveří Českého rozhlasu - Foto:  Český rozhlas

Komentovaná prohlídka začíná v budově v Římské ulici, kde průvodci zájemce seznámí s historií Českého rozhlasu. Řeknou jim například to, kdy a kde se začalo vysílat. Pak se skupinky přesouvají dále do útrob komplexu a dozví se technické podrobnosti. Nahlíží i do některých studií. 

„Co tady máme takové zvláštní a co je opravdu zajímavé, tak jsou gerby. Jsou to zařízení, která jsou namontovaná v této budově v Římské 13. Já to prozradím – slouží to na odpružení budovy proti otřesům, které způsobují vlaky a metra,“ popsal jednu z představovaných zajímavostí průvodce Jakub Hritz. 

Český rozhlas Plus nabízí také zkoušku na detektoru lži. Návštěvníci ale většinou říkají, že nelžou, a proto test ani nemusí podstupovat. Od 14 hodin začne program venku - na pódiu v Balbínově ulici. 

„Začínáme programem Rádia Junior pro děti a pro rodiny s dětmi a potom pokračujeme – Pandoo, vítěz startéru radia Wave, Marek Ztracený s celou kapelou, který předá pódium Janě Kirschner v 17 hodin, která přijede po dlouhé době do České republiky koncertovat. Také VR/NOBODY, což jsou loňští vítězové Czechingu – rozhlasového projektu,“ upřesnil Pavel Kachlík z oddělení komunikace. 

S historickým vozem Liaz z Rallye Paříž - Dakar pak bude na letošní vysílání závodu lákat motohlídka Zelené vlny. Lidé si pak můžou prohlížet i radiožurnálový R–Stream, tedy venkovní pojízdné studio. 

Autor:  Evelyna Kulíšková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace