Zprávy → Regiony9. června  2014 v 09:15  

Erasmus Plus pomáhá studentům porovnávat české a zahraniční školy a firmy

Pobyt v zahraničních školách a firmách studentům rozšíří obzory (ilustrační foto) - Foto:  Evropská komise

Pobyt v zahraničních školách a firmách studentům rozšíří obzory (ilustrační foto)Foto:  Evropská komise

Ne nadarmo chodili naši předkové do světa na zkušenou. Znalost cizích jazyků a prostředí se může hodit v osobním i pracovním životě. Zvláště teď, když jsme součástí Evropské unie. Proto také Střední odborné učiliště elektrotechnické v Plzni už několik let pořádá pro své studenty zahraniční stáže. Budoucí elektrikáři tak mají možnost srovnat školy a firmy v Chorvatsku, na Slovensku a také v Německu.

„To byl můj první výjezd, byl jsem dva týdny v Darmsdtadtu,“ svěřuje se student třetího ročníku plzeňského elektro - učiliště Pavel Tichý. Zkušenosti v Německu sbíral dva týdny a to díky končícímu programu Leonardo da Vinci. 

„Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací, žáci tam mají lepší učení, učitelé jsou tam příjemní. Zdálo se mi to tam o hodně lepší než v České republice.“ 

 

Zkušnosti plzeňských studentů přiblížila Martina Klímová

Vložit na svůj web

Srovnávat jako Pavel může každoročně 8 až 10 jeho spolužáků. Zájem ale 10krát převyšuje nabídku a výběr stážistů je náročný, říká koordinátor evropských projektů na plzeňském elektro - učilišti Bohumír Sobotka. 

„Samozřejmě je tam hodnocení z odborného výcviku, pokud jsou děti na internátu, tak i hodnocení od vedoucího. Pokud jsou ve firmách, musí mít doporučení firem. Dává doporučení třídní učitel, učitel cizího jazyka a hodně důležitý je motivační dopis žáka.“ 

Zahraniční studijní pobyt přitom může žáky obohatit ve 3 oblastech. V odborné, jazykové i kulturní. 

Erasmus Plus potrvá 7 let 

Od letošního roku mohou školy vysílat své studenty do zahraničí prostřednictvím nového programu Evropské Unie nazvaného Erasmus Plus. 

Potrvá následujících sedm let a k dispozici bude mít skoro 15 miliard EUR, potvrzuje regionální konzultant výměnných programů Alexandr Klozar: 

„Největší oblast finanční podpory představují mobility pro jednotlivce.“ 

Zkušenost ze zahraničí by díky Erasmu+ měly získat více než 4 miliony Evropanů. 

„Z toho přibližně polovinu by měli tvořit studenti vysokých škol, ale například dobrovolnických pobytů a výměny mládeže by se v tomto 7letém období mělo zúčastnit půl milionu mladých lidí,“ dodává Klozar. 

Nový program chce využívat i Střední odborné učiliště elektrotechnické v Plzni. Jeho výhody jmenuje opět Bohumír Sobotka. 

„Lepší je tam financování. Je možné bez problému do programu zapojit i hospodářské komory a sociální partnery,“ připomíná Bohumír Sobotka.  

A finanční podporu z programu Erasmus Plus mohou získat menší či větší projekty zaměřené na vzdělávání, praktické stáže a práci s mládeží.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace