Frenštát pod Radhoštěm uspěl s ústavní stížností ve sporu o milionovou pokutu

2. září  2015 v 12:10  
Ústavní soud vyhověl stížnosti Frenštátu pod Radhoštěm (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Ústavní soud vyhověl stížnosti Frenštátu pod Radhoštěm (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Smlouvy uzavírané obcí mohou starostové zpřesňovat, pokud jejich zásadní body předem schválili zastupitelé. Řekl to Ústavní soud, který tak vyhověl stížnosti města Frenštát pod Radhoštěm. To vymáhalo smluvní pokutu milion korun po developerovi, který údajně nesplnil podmínky kupní smlouvy na pozemky. Firma tvrdila, že ujednání o pokutě je neplatné, protože ho neschválilo zastupitelstvo, ale jen starosta. Ústavní soud se ale zastal města. O pokutě teď bude rozhodovat okresní soud.

Starostové podle dnešního nálezu sice nemohou postupovat zcela na vlastní pěst a nahrazovat sami rozhodování zastupitelstva, jsou ale oprávněni při vyjednávání s druhou smluvní stranou dohodnout podrobnosti. Ujednání, která jsou ve smlouvě navíc, tak nejsou automaticky neplatná. 

 

Podle rozhodnutí Ústavního soudu mohou smlouvy uzavírané obcí starostové zpřesňovat, pokud jejich zásadní body předem schválili zastupitelé

Vložit na svůj web

„Pokud starosta ve prospěch obce dojedná další, například zajišťovací instituty, které chrání realizaci toho záměru obce, tak bychom měli být rádi, že taková jednání dělá, a nikoliv konstatovat jejich neplatnost,“ popsala soudkyně Kateřina Šimáčková. 

Opačný výklad by byl podle soudkyně Kateřiny Šimáčkové přehnaně formalistický, porušoval by právo na samosprávu. 

„Starosta nemůže sám vytvářet vůli obce, pokud však již vůle obce v zásadních bodech vytvořena byla, je starosta oprávněn jednat v intencích takto projevené vůle," uvedla Šimáčková. Zdůraznila, že ve frenštátském případě developer začal ustanovení zpochybňovat až v okamžiku, kdy město začalo vymáhat pokutu, dříve proti smlouvě neměl výhrady. 

Podle advokáta Frenštátu Stanislava Kadečky je nález dobrou zprávou pro všechny obce. „Jsme Ústavnímu soudu vděční za to, že odmítl výklad práva, který byl nejen formalistický, ale z hlediska fungování všech obcí zcela nerozumný," uvedl Kadečka. 

Zastupitelé schvalují základní parametry 

Kdyby musel každý smluvní bod putovat ke schválení do zastupitelstva, znamenalo by to pro obce značnou organizační zátěž. Nyní obvykle zastupitelé schválí jen základní parametry obchodu, detaily už pak řešit nemusí. 

Pozemky v centru Frenštátu koupili sourozenci, kteří tam chtěli vybudovat multifunkční domy. Smlouva je z roku 2008, kdy byl starostou města Stanislav Hrabovský. 

Smluvní pokutu jeden milion korun začalo město vymáhat kvůli tomu, že příprava stavby nepostupovala v dohodnutých termínech. „Město se snaží dosáhnout toho, aby kupující splnili to, co slíbili," řekl Kadečka. 

V kauze musí znovu rozhodovat Okresní soud v Novém Jičíně, který původně žalobu města zamítl. Ústavní soud dnešním nálezem podle Šimáčkové nepředjímá celkový výsledek sporu. Je však jasné, že ostravský soud už nemůže ujednání o smluvní pokutě označit za neplatné. 

 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 

Doprava

  Od 28.5.2016 05:40 do 06:45; na silnici 56 u obce Ostravice okres Frýdek-Místek; zvěř na vozovce; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; sražená zvěř.
  Od 28.5.2016 05:35 do 06:35; na silnici 35 u obce Liberec; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; havárie cyklisty, se zraněním.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace