Zprávy → Regiony22. listopadu  2016 v 15:30  

Hejtmanem Libereckého kraje je znovu Martin Půta. Kraj povede koalice Starostů pro LK, ANO, ČSSD a ODS

STAN, Starostové a Nezávislí, Martin Půta - Foto: Filip Jandourek

STAN, Starostové a Nezávislí, Martin PůtaFoto: Filip Jandourek

Noví liberečtí krajští zastupitelé v úterý zvolili hejtmanem opět Martina Půtu z hnutí Starostové a nezávislí. V tajné volbě pro něj hlasovalo 30 ze 41 zastupitelů. Stojí v čele krajské koaliční rady složené ze zastupitelů vítězných Starostů pro Liberecký kraj, hnutí ANO, ODS a ČSSD. Staronový hejtman Martin Půta stanovil tři priority nové krajské vlády. Jsou jimi doprava, zdravotnictví a školství.

Liberecký kraj byl posledním, v němž se hejtman volil. Lídrovi vítězného uskupení Starostové pro Liberecký kraj dalo na dnešním ustavujícím jednání hlas 30 ze 41 přítomných zastupitelů. Kraj v následujících čtyřech letech povede čtyřkoalice, v níž se starostové spojili s ANO, ČSSD a ODS. V zastupitelstvu má většinu 35 mandátů ze 45. Tak silnou pozici dosud žádná koalice v Libereckém kraji neměla. 

Čtěte také: Politici podepsali koaliční dohodu. Podle Půty je čtyřkoalice pro rozvoj kraje dobrá varianta

Jednou z priorit nového hejtmana bude Doprava. „V dopravě nejenom opravy krajských silnic, ale také jednání se státem o důležitých silnicích první třídy, Frýdlantsko, napojení Turnov-Jičín nebo nové spojení České lípy s Děčínem a jednání o rychlém železničním spojení do Prahy.“ 

Dalšími prioritami jsou podle Půty modernizace krajských nemocnic a investice do odborného školství. 

Starostové vyhráli volby v Libereckém kraji s výrazným náskokem, když pro ně hlasovala téměř třetina voličů. V zastupitelstvu obsadili 18 křesel, druhé ANO získalo devět mandátů. Třetí byli komunisté, kteří mají čtyři zastupitele, stejně jako ČSSD, ODS a Změna pro Liberecký kraj, které skončily za nimi. Do zastupitelstva se dostali také dva zástupci koalice SPD–SPO. 

Zastupitelstvo Libereckého kraje - Foto:  ČTK

Autor:  Ivana Bernáthová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace