Zprávy → Regiony20. října  2016 v 08:53  

Hrozí vám mozková mrtvice? Nechte se bezplatně vyšetřit na dnech prevence

Lidé si mohou zdarma nechat změřit tep a tlak a výsledek konzultovat s lékařem - Foto: Fotobanka Pixabay

Lidé si mohou zdarma nechat změřit tep a tlak a výsledek konzultovat s lékařemFoto: Fotobanka Pixabay

Na Hlavním nádraží v Praze se ve čtvrtek koná Den prevence mozkové mrtvice. Velký model srdce odhalí návštěvníkům její hlavní příčinu. Lidé mohou využít bezplatné vyšetření a konzultaci s lékařem. Vystoupí i odborníci s přednáškami.

Ve vstupní hale hlavního nádraží je nafukovací srdce o rozloze tři a půl na šest metrů, kterým je možné volně procházet. Zájemci tak mohou na vlastní oči pozorovat, jak tento nejdůležitější orgán lidského těla funguje. 

Uvnitř srdce uvidí i krevní sraženinu, která právě s mozkovou mrtvicí úzce souvisí. Lidé si mohou také nechat změřit tlak a tep a výsledné hodnoty konzultovat s lékařem a sestrami. 

Na Dni prevence vystoupí i profesor Richard Češka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a také doktor Ladislav Šindelář, který působí jako klubový lékař fotbalového týmu Dukla Praha. Oba promluví mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou. 

Nemoci srdce jsou v Česku nejčastější příčinou úmrtí, ročně na ně zemře 11 tisíc lidí. I pouhá cévní mozková příhoda může zanechat vážné následky. Nemoc v posledních letech začíná navíc častěji postihovat i mladé lidi.  

Preventivní akce pořádá sdružení Pomoc pravidelně, a to i ve více městech. „Den prevence se koná už pátým rokem, přičemž za ty poslední čtyři roky, co se ty dny prevence konají, tak bylo vyšetřeno celkem 3423 osob,“ říká za organizátory Lenka Čarková. 

Preventivní akce o nemocích srdce na hlavním nádraží potrvá až do půl šesté večer. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace