Zprávy → Regiony22. ledna  2014 v 16:55  

Jednodušší a praktičtější. Písmo Comenia Script chválí žáci, učitelé i rodiče

Učebnice a didaktické pomůcky pro výuku písma Comenia Script - Foto:  Památník národního písemnictví

Učebnice a didaktické pomůcky pro výuku písma Comenia ScriptFoto:  Památník národního písemnictví

Ve školách se rozšiřuje výuka nového písma Comenia Script, které vychází z tiskacích znaků a písmena se píší jedno vedle druhého. Nový typ písma čeká i na budoucí žáky první třídy v základní škole v Plané nad Lužnicí.

Rodiče sice pořád mají na výběr mezi výukou klasického a nového způsobu psaní, většina z nich ale po ukázkové hodině dává přednost písmu pojmenovanému po učiteli národů. 

„Máme hodinu psaní a děti zrovna zkouší psát novým způsobem písmenko ypsilon,“ vysvětluje při ukázkové hodině její náplň učitelka druhé třídy Lenka Poláková. 

Děti podle slov jedné žačky psaní baví. „Umíme už psát pomalu souvětí,“ chlubí se dívka. V anketě se pak děti příliš neshodují: někomu přijde psaní obtížné, dalším pak činí problémy jen někdy. 

 

Jaké zkušenosti mají v Plané nad Lužnicí s písmem Comenia Script, zjišťoval Jan Kopřiva

Vložit na svůj web

„Když jsme si vyhodnocovali, k čemu vlastně učíme děti psát, tak jsme došli k závěru, že to má být prostředek komunikace a že podstatné je, aby písmo zůstalo čitelné i až dětem bude čtrnáct nebo patnáct,“ vysvětluje ředitelka školy Hana Vellánová a pokračuje: 

„A současné děti na druhém stupni píšou někdy tak, že to nepřečtou ani ony samy po sobě, natož učitel. Takže jsme hledali možnost, jak to dětem usnadnit.“ 

Písmo Comenia Skript je podle ní jednoduché a jeho realizace méně svádí k tomu, aby při rychlém psaní došlo k jeho deformaci na nečitelné klikyháky. 

Zavádění nového písma do praxe ovšem není bez otazníků. Zejména generace rodičů zvyklá na tradiční způsob psaní může být vůči novince poněkud rezervovaná. 

„Když mi bylo sděleno, že bude psát novým písmem, byla jsem z toho popravdě zaražená. Chyběly mi ty vlnky. Ale teď jsem spokojená. Píše hezky, píše rychle. Teď nám jde syn do první třídy a vůbec se nerozmýšlíme, jestli zvolit staré, nebo nové písmo,“ říká Eva Machová, jejíž dcera chodí do čtvrté třídy. 

Typ písma Comenia Script - Foto: Radana Lencová

Autor:  Jan Kopřiva, Marína Dvořáková
Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace