Zprávy → Regiony1. října  2015 v 09:34  

Jihočeskému kraji hrozí kůrovcová kalamita. Stromy oslabila mírná zima, sucho i šiškový rok

Na Dačicku někteří lesníci ukončili plánovanou těžbu a zpracovávají jenom stromy napadené kůrovcem - Foto: Lucie Hochmanová

Na Dačicku někteří lesníci ukončili plánovanou těžbu a zpracovávají jenom stromy napadené kůrovcemFoto: Lucie Hochmanová

Jihočeský kraj, Českou republiku i celou střední Evropu ohrožuje kůrovcová kalamita. Například na Dačicku už někteří lesníci zastavili plánovanou těžbu a zpracovávají jenom napadené stromy. Pokud to nestihnou a bude teplá zima, na jaře by lýkožrout mohl zničit tisíce stromů.

Z celé řady lesů na Dačicku se v těchto dnech ozývá burácení motorových pil. Lesníci totiž odstraňují stromy napadené kůrovcem. 

Kůru jednoho stromu na ukázku loupe Jaroslav Mátl z odboru životního prostředí městského úřadu v Dačicích. 

„Je tam. Jakmile je už černý, je krátce před výletem. Když je velké teplo, nejvíce trpí okraje porostů. Stromy uvnitř lesa jsou schované,“ říká. 

 

O kůrovcové kalamitě na Dačicku natáčela Lucie Hochmanová

Vložit na svůj web

Zdravý smrk se ubrání náletu až pěti tisíc brouků. Pokud je ale oslabený, jsou pro něj nebezpečné i tři tisíce. 

„Byla velice mírná zima, ve které kůrovec přežil. Přezimovalo ho o mnoho větší množství než v běžném roce. Potom následovalo extrémní sucho. Dalším faktorem je, že je šiškový rok. Strom dává veškerou energii do rozmnožování a nemá pak sílu bránit se kůrovci,“ uvádí Jiří Müller, vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu v Dačicích. 

„Suchý oloupaný strom, který byl napaden kůrovcem, už neohrožuje okolí. Kůrovec je pryč. Přelétá do bezprostředního okolí. Proto je nutné vykácet stromy v nejbližším okolí,“ vysvětluje Mátl, proč lesníci nechávají mnohé suché stromy stát, a naopak kácejí stromy okolo nich. 

Jenom na Dačicku by letos majitelé lesů měli zpracovat až 30 tisíc metrů krychlových dřeva napadeného kůrovcem. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace