Zprávy → Regiony6. listopadu  2016 v 16:44  

Karlovarský kraj má koalici. Dohodlo se pět stran, hejtmankou bude Vildumetzová z ANO

Budoucí hejtmanka v Karlovarském kraji Jana Vildumetzová z hnutí ANO - Foto:  Český rozhlas

Budoucí hejtmanka v Karlovarském kraji Jana Vildumetzová z hnutí ANOFoto:  Český rozhlas

V Karlovarském kraji sestaví koalici ANO, ODS, Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM), Piráti a SPO. V neděli zástupci stran podepsali koaliční smlouvu. Kraj povede Jana Vildumetzová (ANO).

Karlovarský kraj je předposledním krajem, kde se strany dohodly na vzniku koalice. Zatím jediný kraj bez dohody o budoucí krajské vládě je Ústecký kraj. 

V karlovarském zastupitelstvu bude mít koalice 24 hlasů ze 45. Volby v říjnu vyhrálo hnutí ANO, které získalo 13 mandátů. Za ním skončila ČSSD s osmi mandáty a KSČM s šesti zastupiteli. Čtvrté hnutí STAN s podporou KDU-ČSL, KOA a TOP 09 obsadí v zastupitelstvu pět křesel, ODS čtyři křesla. HNHRM, Piráti a koalice SPO-SPD mají po třech zastupitelích. 

Čtěte také: Jihočeským hejtmanem opět Zimola. Kraj povede koalice ČSSD, ANO a Jihočeši 2012

V devítičlenné radě bude mít ANO čtyři místa, dva radní bude mít ODS a po jednom Piráti, HNHRM a SPO. ANO zvalo do koalice i hnutí STAN, to ale preferovalo buď koalici na základech dosavadní spolupráce na kraji, jen navíc s Piráty, anebo širokou koalici demokratických stran bez komunistů a extremistů. Bez STAN nezbývalo hnutí ANO než hledat další partnery jinde. 

Jednotná ohledně koalice s ANO nebyla ani ODS. Část strany by byla spíše pro širší koalici, části zase vadila minulost budoucí hejtmanky Jany Vildumetzové, která se získala politickou praxi v barvách ODS. 

Karlovarský kraj v posledních čtyřech letech vedla nejprve koalice KSČM a ČSSD. Ta se po dvou letech rozpadla a v kraji vznikla široká koalice ČSSD, ODS, TOP 09 a Starostů za Karlovarský kraj a HNHRM. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace