Zprávy → Regiony8. března  2016 v 19:25  

Kárný senát snížil žalobci plat kvůli postupu v kauze exsenátora Nováka

Kárný senát Nejvyššího správního soudu projednával v Brně žalobu na státního zástupce Ladislava Kosána - Foto:  ČTK

Kárný senát Nejvyššího správního soudu projednával v Brně žalobu na státního zástupce Ladislava KosánaFoto:  ČTK

Kárný senát Nejvyššího správního soudu snížil chomutovskému okresnímu žalobci Ladislavu Kosánovi plat o deset procent na devět měsíců. Kosán se nepostavil proti podmínečnému propuštění bývalého senátora za ODS a starosty Chomutova Alexandra Nováka z výkonu trestu. Sám navrhl Okresnímu soudu v Chomutově, aby přijal záruku motorkářského spolku Gryphons.

Kárnou žalobu na Kosána podala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle ní se zkušený muž se 40letou praxí dopustil excesu. Navrhla, aby mu kárný senát snížil plat o deset procent na jeden rok. 

Kárný senát dospěl k závěru, že Kosán skutečně zaviněně porušil povinnosti státního zástupce, byť ne ve všech vytýkaných bodech. Postupoval liknavě, pasivně, uvedl předseda kárného senátu Jiří Palla. Kosán se právně nevypořádal s důvody, proč nebylo vyhověno předchozím žádostem Nováka o podmínečné propuštění. 

 

Kárný senát snížil žalobci plat kvůli postupu v kauze exsenátora Nováka. Kárnou žalobu podala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která o věci mluvila ve vysílání Českého rozhlasu

Vložit na svůj web

Navíc se ztotožnil s tím, že chomutovský soud neprovedl zevrubné dokazování, než Nováka pustil na svobodu. 

„Jednalo se o řadu drobných pochybení, které ve svém souhrnu vedly k vydání toho kritizovaného, diskutovaného a dle nás nezákonného rozhodnutí,“ řekla Českému rozhlasu Bradáčová. 

„Nevypořádal se s tvrzeními krajského soudu v Ústí nad Labem ohledně zamítnutí předchozích žádostí odsouzeného Alexandra Nováka v rámci podmíněného propuštění z výkonu trestu. To znamená, že se nevypořádal s argumentací, která tvrdila, že u Nováka nejsou splněny zákonné podmínky pro to, aby mohl být propuštěn,“ vysvětlila Bradáčová. 

„Dále netrval na dokazování, jak mu ukládá trestní řád. Neseznámil se v rámci dokazování při veřejném zasedání s podstatnými informacemi tak, aby mohl vyhodnotit situaci. A to především k samotnému spolku Gryphons, který za odsouzeného Nováka nabídl záruku. No a poté nereagoval ani na závadný výrok soudu, který odsouzeného podmíněně propustil. V celém tom souhrnu napomohl vytvoření situace, jejímž výsledkem bylo rozhodnutí, které bylo zcela nepřezkoumatelné. Už nemohlo být napadeno opravným prostředkem,“ uvedla pražská vrchní státní zástupkyně. 

Podle ní se ze strany státního zástupce jednalo o nedbalostní jednání. Nikoliv úmysl. 

Žalobce si za svým názorem stojí 

Kosán dnes kárnému senátu řekl, že Novák splňoval podmínky podmínečného propuštění. Přistupoval prý k Novákovi jako ke všem ostatním odsouzeným a za svým názorem si dodnes stojí. 

„Měl všechny předpoklady, aby na svobodě mohl vést řádný život,“ řekl Kosán. 

Na správnosti postupu při propuštění bývalého senátora trvá také předseda senátu chomutovského soudu Ivan Novák, který dnes vypovídal jako svědek. 

Chomutovský soud loni v květnu Nováka po dvou letech pustil na svobodu. Za někdejšího politika se při podmínečném propuštění zaručil motorkářský spolek Gryphons, což někteří odborníci označili za nestandardní. 

Za expolitika ručí motorkáři 

Podle Kosána záruka v Novákově kauze funguje dobře. „Myslím, že jsme nešlápli vedle,“ uvedl dnes Kosán. 

Město Chomutov pod vedením Nováka prodalo akcie ve firmách Severočeská energetika a Severočeská plynárenská společnost za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig. Němci za zprostředkování poslali přes 40 milionů korun, které skončily na rakouském účtu Novákových. Politik dostal nejdříve dvouletou podmínku, krajský soud pak trest zpřísnil na čtyři roky vězení a pětimilionovou pokutu.

Podle Kosánova právního zástupce Záviše Löffelmanna mají Gryphons právní subjektivitu i zákonné oprávnění nabídnout záruku. Bylo věcí soudu, jestli ji přijme. Ostatní je otázka náhledu, zdůraznil Löffelmann. 

Žádné kárné řízení by se podle něj nekonalo, kdyby v kauze nefiguroval bývalý politik Novák, ale jakýkoliv jiný podmínečně propuštěný člověk. 

„Nemohu s tím souhlasit. Je to součást obhajoby. Jako argument mohu pouze uvést, že jsem v uplynulých letech podala několik kárných návrhů, a ani v jednom nefigurovala osoba veřejně činná,“ řekla Bradáčová. 

Kosán už před lety čelil obžalobě z korupce. Několik let kvůli tomu nemohl pracovat, nakonec jej ale justice obžaloby zprostila a mohl se vrátit na státní zastupitelství. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace