Zprávy → Regiony15. září  2016 v 07:26  

Konec sporu po 22 letech? Církev chce v boji o stamilionový majetek smír s Hradištkem

Nacisté v Hradištku budovali výcvikový prostor, pozemky a budovy nyní získá obec (ilustrační foto) - Foto: Martin Dorazín

Nacisté v Hradištku budovali výcvikový prostor, pozemky a budovy nyní získá obec (ilustrační foto)Foto: Martin Dorazín

Královská kanonie premonstrátů se rozhodla ukončit letitý spor o stamilionový církevní majetek v Hradištku nedaleko Prahy. Stáhla žalobu a směřuje k vyrovnání.

Obec získá většinu klíčových pozemků a budov, o které přišla před sedmi lety rozhodnutím Ústavního soudu. Důvodem jsou podle zástupců Hradištka nově objevené dokumenty, které dokazují, že premonstráti prodali majetek za války nacistům.  

Nacisté budovali v Hradištku výcvikový prostor, obyvatele vysídlili a za majetek zaplatili. Právě na tom postavilo Hradištko svou argumentaci před soudem.  

Podle advokáta obce Tomáše Uherka bylo vyplácení náhrady na protektorátní poměry poněkud nestandartní. „Lidé, kteří si to mohli dovolit, se nechali zastupovat advokáty. To byl i případ premonstrátů a v řízení se jim podařilo náhradu zvýšit. Mimo jiné dostali i úroky v tehdejší výši čtvrt milionu korun.“ 

Premonstráti ovšem tvrdí, že o ničem takovém neměli kvůli poválečným událostem tušení. „V roce 1990 jsme tady stáli s prázdnýma rukama. Jsme v děsivé důkazní nouzi. Nevěděla o tom ani obec Hradištko,“ říká advokát Václav Valeš. 

Podle Valeše navrhují smír kvůli tomu, aby navázali dobré vztahy s obcí a nejitřili vášně ve společnosti. Spor o majetek za stamiliony korun mezi církví a Hradištkem trvá 22 let a soudy v něm rozhodovaly devětkrát a pokaždé jinak.  

Autor:  Ľubomír Smatana  (ľsm)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace