Krachující zoo v Táboře rozprodává zvířata, jejich utracení prý nehrozí

Medvěd za 45 tisíc, lev za 30 tisíc, puma americká za 80 tisíc. A zvířata, která se nepodaří prodat, utratit. I tak může vypadat historicky první případ české zoologické zahrady v insolvenčním řízení. Řeč je o krachující zoo v Táboře. Jednoho z věřitelů napadalo, že by možná šlo finančně zhodnotit i kožešiny utracených zvířat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tygr ussurijský - samice Betty

Tygr ussurijský - samice Betty | Foto: Zoo Olomouc, Milan Kořínek

„Mě to nadzvedlo ze židle. Protože ať se jedná o jakýkoli konkurz, či insolvenční řízení, tak v žádném případě nikdo nemůže v důsledku toho nechat utrácet zdravá zvířata,“ neskrývá rozhořčení majitel zoologické zahrady Libor Hrubý.

Advokát Štěpán Jahoda, který zastupuje jednoho z věřitelů, ale prý primárně k utracení zvířat nevyzýval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Může dojít k utracení zvířat v táborské zoo? Podrobnosti zjišťoval Jan Kopřiva

„Čistě šlo o posouzení nějaké nejhorší varianty, kterou si nikdo nepřeje. Kdybychom neměli ani zaměstnance, ani žádné finanční prostředky na zajištění provozu zoo a začalo by zásadním způsobem hrozit, že by třeba zvířata začala strádat hlady, uvažovalo se o variantě, zda by vůbec bylo legální ta zvířata utratit.“

Libor Hrubý podal kvůli údajné výzvě k utracení zvířat podnět policii.

„Už jen to, že by se mohly prodat alespoň kůže, zcela logicky evokuje to, že by se ta zvířata utratila, následně by se stáhla z kůže. Kůže by se vyčinily a následně prodaly. To je pro mě naprosto neuvěřitelné a nepochopitelné.“

Táborská zoo dluží různým subjektům desítky milionů korun. V únoru sice ukončila provoz pro veřejnost, zvířata ale stále vlastní a stará se o ně.

„Ono to vlastně vypadá, že zlí věřitelé chtějí ubližovat zvířatům. Ale fakt je takový, že spíše pan Hrubý dostal zoo do velmi krizové situace. A teď se všichni snaží, aby dostáli svým povinnostem, což je prostě ochrana věřitelů a s tím já nic nenadělám,“ vysvětluje zástupce věřitelského výboru Štěpán Jahoda.

Společně s insolvenční správkyní ho čeká úkol sehnat kupce pro více než dvě stovky zvířat.

Usmrcení zvířat veterináři vylučují

Podle odborníků je pravděpodobné, že o řadu z nich nebude zájem. Jakékoli úvahy o jejich utracení jsou ale podle ředitele krajské státní veterinární správy Františka Kouby bezpředmětné.

„Výrok, že by se měla zvířata utrácet a ještě jejich kůže prodávat, je v podstatě v rozporu s legislativou. To, že je zoo v insolvenci, není vůbec důvod k tomu, aby se zvíře utratilo.“

Zvířatům se nyní podle veterinářů vede dobře. Zákon ale počítá i s případem, že by se ocitla bez potřebné péče.

V tom případě by se o medvědy, tygry nebo opice muselo postarat město.

Jan Kopřiva, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme