Zprávy → Regiony9. října  2016 v 06:57  

Krajské volby 2016. Nejvyšší účast byla v Čilé na Rokycansku, nejnižší v Čečovicích na Domažlicku

Volby 2016. Komisaři už sečetli všechny hlasy - Foto:  ČTK

Volby 2016. Komisaři už sečetli všechny hlasyFoto:  ČTK

Nejvyšší účast v letošních krajských volbách měli tradičně v Čilé na Rokycansku. Hlasovat tam přišlo 15 z 16 voličů, tedy zhruba 94 procent. Nejnižší, pětiprocentní, naopak byla v Čečovicích na Domažlicku, kde přišli hlasovat jen tři z 63 voličů.

Dva z voličů, kteří přišli odevzdat svůj hlas v Čečovicích, vybrali kandidáty ANO. Hnutí tak v této vesnici dosáhlo procentuálně vůbec nejlepšího výsledku v porovnání s ostatními obcemi. Získalo 67 procent hlasů. 

Naopak nejhorší procentuální výsledek ANO zaznamenalo Holštejně na Blanensku. Jediný hlas pro něj tam znamenal zisk 1,72 procenta. 

Baštou ČSSD byly v letošních volbách Prodašice na Mladoboleslavsku, kde jim 14 hlasů zajistilo zisk 77,8 procenta. Nejhoršího výsledku sociální demokraté dosáhli v Kryštofově Údolí na Liberecku, kde jediný hlas pro ně znamenal zisk 0,79 procenta. 

Čtěte také: Mapa: ČSSD ztrácela napříč republikou, ANO triumfuje

ODS si nejlépe vedla v Líbeznicích u Prahy, kde starostuje její místopředseda Martin Kupka. Získala tam 630 hlasů, tedy 74 procent. Naopak v Suché Lozi na Uherskohradišťsku zaznamenala díky jednomu hlasu zisk pouze 0,23 procenta. 

KSČM na tom byla nejlépe v Kostelci na Tachovsku, kde získala 103 hlasů (62,8 procenta). Nejhůře dopadla v České Čermné na Náchodsku, kde jediný hlas znamenal zisk 0,48 procenta. 

KDU-ČSL nejvíce bodoval v Přeskačích na Znojemsku, kde pro ni 48 hlasů znamenalo zisk 73,84 procenta. Naopak v Bašti u Prahy dostali lidovci jen jeden hlas - 0,2 procenta. 

Podobně dopadla TOP 09 v Raspenavě na Liberecku (0,15 procenta), zatímco v Dobřanech na Rychnovsku dostala díky 33 hlasům 58 procent. Hnutí Starostů na tom bylo nejlépe v Prysku na Českolipsku (133 hlasů, 78 procent), nejhůře ve Velké Losenici na Žďársku (jeden hlas, 0,31 procenta). 

Hnutí Svoboda a přímá demokracie v koalici se Stranou práv občanů nejhůře dopadlo v Letech u Prahy (jeden hlas, 0,22 procenta), nejlépe ve Slavníči na Havlíčkobrodsku, kde pro ni osm hlasů znamenalo zisk 36,36 procenta. 

Volební účast o dosavadních voleb do krajských zastupitelstev - Foto:  ČTK

Nejvíce preferenčních hlasů získal Jiří Čunek (KDU-ČSL) ve Zlínském kraji - 34,61 procenta. Nejméně jich obdržel Karel Šulc (ANO 2011) ve středních Čechách, a to čtvrt procenta. 

Nejstaršího i nejmladšího krajského zastupitele nominovala koalice Strany práv občanů a hnutí Svoboda a přímá demokracie. Nejstarším je v třiasedmdesátiletý plzeňský trenér Jan Kůrka, nejmladší je jednadvacetiletá studentka pedagogické fakulty Tereza Hyťhová v Ústeckém kraji. 

Spolu s ní se do krajských zastupitelstev dostalo 137 žen, což představuje 20,3 procenta z celkového počtu 675 zastupitelů. V porovnání s minulými krajskými volbami se počet zastupitelek zvýšil o tři. Průměrný věk krajských zastupitelů se příliš nezměnil, jen mírně přesáhl hranici 50 let. 

Vítězové voleb do krajských zastupitelstev - historický přehled (2000-2016) - Foto:  ČTK

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace