Zprávy → Regiony17. února  2014 v 15:40  

Kralovice nabídnou návštěvníkům nový turistický cíl, expozici o rodu Gryspeků

Epitaf Floriana Gryspeka v kostele svatého Petra a Pavla v Kralovicích - Foto: Jana Kosová

Epitaf Floriana Gryspeka v kostele svatého Petra a Pavla v KralovicíchFoto: Jana Kosová

V kostele svatého Petra a Pavla v Kralovicích vzniká expozice o rodu Gryspeků. Umístěná bude v kapli Nejsvětějšího srdce Páně, která prošla rekonstrukcí a nachází se přímo nad hrobkou s mumiemi členů tohoto rodu. Unikátní zachovalé ostatky se ale dočasně musely přestěhovat, ohrožovala je totiž vlhkost. A není jisté, jestli se do léta do hrobky vrátí.

Mumie byly dlouhé roky skryté před zraky veřejnosti. Pak v roce 2008 vzniklo v Kralovicích občanské sdružení Gryspek, které začalo kostel opravovat a rekonstrukcí prošla i hrobka, kde jsou mumie v prosklených rakvích uložené. 

„Je tam zakladatel české větve rodu Florian Gryspek se svou manželkou Rozinou, se svými syny a dalšími příslušníky tohoto rodu,“ říká předseda občanského sdružení Marcel Fryček. 

 

O chystanou expozici o rodu Gryspeků v Kralovicích se zajímala reportérka Jana Kosová

Vložit na svůj web

Jenže pak se ukázalo, že se v hrobce změnilo mikroklima a mumie by mohla nevratně poškodit vlhkost. Jak vysvětluje místopředseda sdružení Tomáš Soukup, na vině jsou stavební úpravy, které se v kostele dělaly někdy v průběhu 20. století a poškodily důmyslný ventilační systém. 

„V podstatě se jedná o větrací systém, který využívá toku vzduchu a různých rozdílů teplot, jak to známe doma z kamen. Ale bohužel to bylo narušené, takže v hrobce enormně narůstala relativní vlhkost nad hodnoty, které potřebují mumie, aby se mohly uchovat,“ popisuje Tomáš Soukup. 

A tak se mumie musely přestěhovat do nedaleké fary, kde zůstanou, než se podaří ventilační systém upravit tak, aby zase fungoval. 

Celkově už občanské sdružení Gryspek proinvestovalo v kostele svatého Petra a Pavla v Kralovicích zhruba šest milionů korun. Díky úzké spolupráci s potomky rodu Gryspeků z Bavorska se podařilo získat dotaci i z Česko-německého fondu budoucnosti a také samotná rodina Griessenbecků na opravy štědře přispívá.

„Probíhá realizace první etapy úpravy mikroklimatu, měly by být skončeny někdy do konce března. Protože to prostředí tam kontinuálně monitorujeme, tak uvidíme, jak se tyto úpravy projeví, a podle toho rozhodneme o tom, zda mumie již můžeme vrátit do těch prostorů, nebo ne,“ dodává Soukup. 

Takže zatím není jisté, že spolu s expozicí uvidí návštěvníci i mumie. Každopádně součástí expozice bude podle Marcela Fryčka kromě klasických panelů i audiopanel s informacemi ve třech jazycích nebo vitrína se vzácnými artefakty, například s prvním kralovickým pečetidlem. 

„Dole potom před hrobkou bude instalována figurína Floriana Gryspeka a bude tady i interaktivní dotykač, kde si zájemci mohou zjistit další podrobnější informace,“ prozradil Fryček. 

Expozice bude přístupná od června 

Návštěvníky zaujme i samotná kaple Nejsvětějšího srdce Páně, která také prošla rekonstrukcí. „Jsou tam zrestaurovány stropní fresky, freska na stěně a kompletně výmalba. Ta byla obnovena za epitafem Floriana Gryspeka v renesančním stylu a ostatní výmalba je obnovena tak, jak byla provedena v půlce 19. století,“ upřesňuje místopředseda sdružení Tomáš Soukup. 

Expozice o rodu Gryspeků v kostele svatého Petra a Pavla bude hotová v červnu. Turisté si ji pak zřejmě budou moci prohlédnout každou sobotu a v jiné dny po předchozí domluvě. A jestli se do normálu vrátí mikroklima v hrobce, budou k vidění i mumie, mimochodem starší než ty slavné klatovské. 


Zvětšit mapu
Autor:  Jana Kosová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Plzeň
Čas vysílání: každý den v celou hodinu a 05:30, 06:30, 07:30  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace