Zprávy → Regiony3. listopadu  2014 v 12:48  

Lázně Velichovky před více než rokem zkrachovaly, teď se připravují na znovuotevření

Velichovky - Foto: Ľubomír Smatana

VelichovkyFoto: Ľubomír Smatana

Od krachu lázní Velichovky na Královehradecku uplynul už víc než rok. Tehdy přišla o práci stovka lidí a život v malé obci se změnil k nepoznání. Teď ale nový majitel lázeňský areál opravuje a chystá na znovuotevření.

„Tahle fotka je z roku 1957,“ ukazuje fotografii lázní Anna Ptáčková, která pracovala v lázních Velichovky neuvěřitelných 56 let. Loni, stejně jako ostatní, dostala výpověď a lázně následně kvůli dluhům skončily v insolvenci. 

„Strašně těžko jsem to nesla, protože je to vlastně celý můj život,“ přiznává. Teď už ale paní Ptáčková v lázních znovu pracuje. K důchodu si přivydělává v kuchyni, kterou nový vlastník zprovoznil jako první. Zbytek areálu se stále opravuje. 

 

V lázních Velichovky, které se po loňském zkrachování, připravují na znovuotevření, natáčel redaktor Václav Plecháček

Vložit na svůj web

„Kromě toho, že se původní lázně koupily za 60 milionů korun, tak došlo k opravě společenského domu, provádí se oprava Masarykova domu a také oprava zimních lázní,“ říká Martin Dürrer, který je dočasně pověřený vedením lázní. 

„Za letošek předpokládáme sumu 15 milionů, která bude do těchto oprav investována,“ upřesňuje. V ruce má rozhodnutí o povolení těžby peloidu, tedy kašovité přírodní látky geologického původu. Ve Velichovkách ji chtějí využívat pro koupele i zábaly lázeňských hostů. 

„My bychom chtěli těm lázním vrátit takový trošičku nádech původních lázní, kde byl ten peloid skutečně hustý, a když člověk vylezl z vany, tak na něm zůstával nalepený a musel pak jít na skotské střiky, aby se to z něj smylo,“ popisuje. 

Znovu otevření lázní bude oživením pro celou obec. Třeba v jediném místním obchůdku s potravinami totiž podle prodavačky Heleny klesly po odjezdu posledních lázeňských hostů průměrné denní tržby o dva tisíce korun. „Doufám, že se to otevře a budou větší tržby,“ věří. 

Na více než stoletou lázeňskou tradici chtějí Velichovky navázat v březnu. Do té doby ale musí provozovatel sehnat nejen nový personál, ale především licenci, o kterou lázně po krachu přišly. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace