Zprávy → Regiony10. listopadu  2016 v 10:10  

Moravskoslezský kraj povede Vondrák z ANO. Řetěz je symbol, komentoval dekorování na hejtmana

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák z hnutí ANO - Foto:  Český rozhlas

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák z hnutí ANOFoto:  Český rozhlas

Na ustavujícím zasedání zastupitelstva Moravskoslezského kraje byl zvolen hejtmanem Ivo Vondrák z hnutí ANO. Sedmapadesátiletý rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava neměl protikandidáta.

Hlasovalo pro něj všech 36 z 65 zastupitelů. Kraji bude vládnout koalice ANO, KDU-ČSL a ODS, která bude mít převahu 36 křesel. 

Sociální demokraté navrhli, aby volba nového vedení byla provedena tajným hlasováním. Na tomto postupu se ale zastupitelé nedohodli, a hlasování tak bylo veřejné. ČSSD oznámila, že s ohledem na skutečnost, že se plně neztotožňuje s personálním obsazením rady kraje, zdrží se při volbě nového vedení hlasování. 

Čtěte také: ANO, lidovci a ODS podepsali v Moravskoslezském kraji koaliční smlouvu. Hejtman Vondrák složí funkci rektora

Když Vondrák přebíral hejtmanský řetěz, řekl, že podobný symbol funkce měl i na akademické půdě. "V mém životě se takový řetěz objevil několikrát. Dvakrát jako u děkana fakulty, dvakrát coby rektora univerzity. Musím říct, že jsem si vždy tohoto velmi vážil. Řetěz je symbolem, který má velkou váhu, váhu prestiže, řekl bych i váhu moci, ale především váhu zodpovědnosti," řekl po svém zvolení Vondrák. Dodal, že věří v týmovou práci, přesto, že v zastupitelstvu sedí zástupci různých stran s různými názory. 

Sociální demokraté a komunisté skončili v opozici 

Kvůli funkci hejtmana Vondrák rezignoval na funkci rektora. V krajské radě kromě něj zasedne dalších pět členů hnutí ANO, tři lidovci a dva občanští demokraté. 

Hejtman bude mít osm náměstků, tedy o jednoho více než dosud. Prvním náměstkem hejtmana zastupitelé zvolili Lukáše Curyla (KDU-ČSL). Programové prohlášení by koalice chtěla připravit do konce letošního roku. 

V novém zastupitelstvu má ANO 22 mandátů, ČSSD obsadí 14 křesel, komunisté devět a lidovci osm. Po šesti zastupitelích má pak Koalice SPD a SPO a také ODS. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace