Zprávy → Regiony21. září  2016 v 13:24  

Myslel, že střílí na srnce, zabil trampa. Měl si být jistý, odmítl dovolání Nejvyšší soud

Lovecké zbraně (ilustrační foto) - Foto: Andreas Kolarik

Lovecké zbraně (ilustrační foto)Foto: Andreas Kolarik

Nejvyšší soud potvrdil myslivci Miroslavu Kociánovi trest za to, že před třemi lety omylem zastřelil trampa spícího na poli. Podle verdiktu by měl muž ve vězení strávit tři roky a dva měsíce. Dovoláním se soud zabýval v červenci bez veřejného jednání, nyní zpřístupnil odůvodnění.

Neštěstí se stalo v srpnu 2013 u Račic na Vyškovsku. Kocián si spletl těla trampů ve spacích pytlích se srnci a jednoho z nich kulovnicí zastřelil. 

Podle pravomocného verdiktu se muž dopustil usmrcení z nedbalosti, což Nejvyšší soud potvrdil. 

„K činu došlo krátce před východem slunce, které kritického dne vycházelo v 05.29 hodin. Obviněný střílel na cíl, který se od místa střelby nacházel ve vzdálenosti asi 90 metrů. Cíl se nijak nehýbal v tom smyslu, že by mohl připomínat běžící kus zvěře. Nepřijatelná je tudíž obhajoba, podle které byl obviněný přesvědčen o tom, že střílí na srnce,“ píše se v odůvodnění, pod nímž je podepsán předseda soudního senátu Petr Hrachovec. 

Muž měl podle soudu předpokládat, že stejně jako zvíře může být těžko identifikovatelný předmět i lidské tělo. 

„To, že střelbou z kulovnice na nejasný cíl může zasáhnout lidské tělo a způsobit smrtelné zranění, obviněný vědět měl a mohl jak vzhledem k uvedeným okolnostem, tak vzhledem k svým osobním poměrům, z nichž je třeba zdůraznit jeho kvalifikaci jako držitele zbrojního průkazu, loveckého lístku a povolenky k lovu. O nedbalostním zavinění obviněného tak nemůže být pochyb,“ pokračuje text odůvodnění. 

Případem se Nejvyšší soud zabýval už loni v létě. Tehdy zrušil původní a o čtyři měsíce přísnější rozsudek, které zahrnoval i těžké ublížení na zdraví. To mělo spočívat v psychické újmě druhého trampa, který byl svědkem kamarádovy smrti. 

Napodruhé už Nejvyšší soud zmírněný rozsudek vyškovského okresního soudu a brněnského krajského soudu potvrdil. 

Autor:  Karolína Peřestá,  ČRo,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace