Zprávy → Regiony18. února  2014 v 07:11  

Na jižní Moravě chybí malé vodní nádrže, které by zadržely vodu v krajině

Hydrometeorologové upozorňují na nedostatek malých vodních nádrží na jižní Moravě - Foto: Věra Hájková

Hydrometeorologové upozorňují na nedostatek malých vodních nádrží na jižní MoravěFoto: Věra Hájková

Jižní Moravě v dlouhodobém horizontu hrozí sucho, varují hydrologové. Srážky jsou rozložené nerovnoměrně a vodu z povodní nebo přívalových dešťů neumíme zadržet. Podle odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu by na jižní Moravě mělo vzniknout více malých vodních nádrží, mokřadů a drobných poldrů.

Podle Marka Viskota z Povodí Moravy má tento státní podnik ve správě celkem 143 nádrží, většinu z nich převzal před třemi lety po transformaci Zemědělské hospodářské správy v různém stavu. 

„Je to nejvíc nádrží, které státní podnik Povodí v republice dostal do majetku,“ říká Viskot a dodává: 

„Nedá se říct, že by všechny nádrže měly nějaké zásadní potíže, ale samozřejmě mezi tím velkým množstvím jsou i takové, které mají technické problémy, nebo problémy související se zanášení sedimenty.“ 

Na riziko poklesu hladiny spodní vody a sucho upozornili meteorologové na semináři pořádaném Jihomoravským krajem. V počasí jsou totiž stále větší extrémy a srážky jsou rozložené nerovnoměrně. 

„Neumíme zadržet vodu, když jsou přívalové deště, naopak snažíme se ji rychle odvést z krajiny,“ popisuje ředitel brněnské pobočky Českého meteorologického ústavu Jaroslav Rožnovský a doplňuje: 

„Ale v dlouhodobých průměrech nám srážky nerostou. Tato voda se v krajině nezadrží a vyvolává obavy při rostoucích teplotách, tedy větším výparu, že může být sucho.“ 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace