Dejte hlas hlášce >> Dejte hlas hlášce >>
Regiony18. února  2014 v 07:11  

Na jižní Moravě chybí malé vodní nádrže, které by zadržely vodu v krajině

Hydrometeorologové upozorňují na nedostatek malých vodních nádrží na jižní Moravě - Foto: Věra Hájková

Hydrometeorologové upozorňují na nedostatek malých vodních nádrží na jižní MoravěFoto: Věra Hájková

Jižní Moravě v dlouhodobém horizontu hrozí sucho, varují hydrologové. Srážky jsou rozložené nerovnoměrně a vodu z povodní nebo přívalových dešťů neumíme zadržet. Podle odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu by na jižní Moravě mělo vzniknout více malých vodních nádrží, mokřadů a drobných poldrů.

Podle Marka Viskota z Povodí Moravy má tento státní podnik ve správě celkem 143 nádrží, většinu z nich převzal před třemi lety po transformaci Zemědělské hospodářské správy v různém stavu. 

„Je to nejvíc nádrží, které státní podnik Povodí v republice dostal do majetku,“ říká Viskot a dodává: 

„Nedá se říct, že by všechny nádrže měly nějaké zásadní potíže, ale samozřejmě mezi tím velkým množstvím jsou i takové, které mají technické problémy, nebo problémy související se zanášení sedimenty.“ 

Na riziko poklesu hladiny spodní vody a sucho upozornili meteorologové na semináři pořádaném Jihomoravským krajem. V počasí jsou totiž stále větší extrémy a srážky jsou rozložené nerovnoměrně. 

„Neumíme zadržet vodu, když jsou přívalové deště, naopak snažíme se ji rychle odvést z krajiny,“ popisuje ředitel brněnské pobočky Českého meteorologického ústavu Jaroslav Rožnovský a doplňuje: 

„Ale v dlouhodobých průměrech nám srážky nerostou. Tato voda se v krajině nezadrží a vyvolává obavy při rostoucích teplotách, tedy větším výparu, že může být sucho.“ 

Nové články v rubrice

Doprava

  Od 30.9.2016 01:35 do 08:00; D8 - 87-85.8km na trase Bílinka - Praha; tunel uzavřen; porouchané vozidlo, zdržení; Z důvodu poruchy NA uzavřen tunel po dobu odtahu a opravy vozidla.
  Od 27.9.2016 22:00 do 30.9.2016 07:00; D0 - 58.7km na trase Satalice - Běchovice; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; V době od 22.00 hod. dne 27.9.2016 do cca 5.30 hod. dne 30.9.2016 bude probíhat ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace