Zprávy → Regiony18. května  2015 v 21:21  

Na konferenci v Brně experti debatovali o využití konopí pro léčebné účely

Léčebné konopí chce jako první vydávat na recept nemocnice v Brně (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka  Stock Exchange

Léčebné konopí chce jako první vydávat na recept nemocnice v Brně (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Stock Exchange

Světoví odborníci si v Brně vyměňovali poznatky o léčebném konopí. Konference se zúčastnili také lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny. Ta chce být první nemocnicí v Česku, která začne recepty na léčebné konopí vydávat.

„Jsme v kultivační místnosti, kde se nachází rostlinné explantáty a je to jedna z technik, jak vůbec udržovat rostliny ve sterilních podmínkách pro dlouhou dobu,“ vysvětloval výzkumník Mendelovy univerzity Václav Trojan. 

Některým hostům konference ukazoval skleníky, ve kterých už zanedlouho bude růst konopí s vysokým obsahem účinných látek THC. 

 

O využití konopí pro léčebné účely debatovali experti na konferenci v Brně

Vložit na svůj web

Díky spolupráci s nizozemskou společností budou brněnští vědci rostliny zkoumat. Výzkum a vzdělávání vede za nizozemskou stranu biolog Arno Hazekamp. Ve své zemi může běžně účinky léčebného konopí vidět i na skutečných pacientech. 

„V Nizozemsku výdej receptů na konopí organizuje stát, je to srovnatelné s běžnými léky,“ řekl Hazekamp. U nás tomu tak zatím není. Legislativa to umožňuje, ale žádná nemocnice zatím až na výjimky z řad jednotlivých lékařů recepty na léčebné konopí nevydává. 

Marek Hakl z Centra léčby bolesti brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny už měl ale v rámci klinické studie možnost testovat extrakt z léčivé rostliny. 

„Nemůžeme říct, že máme osahané konopí, ale máme osahanou tu nejúčinnější látku z tohoto konopí,“ popsal Hakl. S výsledkem byl spokojený. 

„Většinou to byli pacienti, kteří měli chronickou neuropatickou bolest. Ať už to byly bolesti trojklanného nervu po pásovém oparu. Což jsou bolesti, které jsou jedny z nejhůře léčitelných. A velmi dobrého výsledku jsme dosáhli u necelé poloviny tady těchto pacientů. Což mi jako lékaři, když dosáhnu efektu u 50 procent pacientů, tak jsem velmi spokojen,“ dodal Marek Hakl. 

Osvěta je důležitá 

Tyto i další poznatky si mezi sebou v Brně vyměňovali lékaři i zástupci státních institucí. Podle Haklova kolegy Radovana Hřiba je osvěta důležitá. 

„Osvěta je potřebná proto, aby se konopí začalo co nejvíce používat, aby se začaly bořit bariéry a předsudky. Pacienti jsou zvědaví a myslím, že méně je to potřeba demytizovat u pacientů než u lékařů,“ uvedl Hřib. 

Fakultní nemocnice u svaté Anny chce přitom léčebné konopí předepisovat co nejdříve. Začít by s tím mohla už do konce měsíce. Stala by se tak první nemocnicí v České republice, která by recepty vydávala.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace