Zprávy → Regiony14. září  2016 v 17:12  

Na Královéhradecku je kritický nedostatek pediatrů, v Broumově slouží jen jeden

V Královéhradeckém kraji je nedostatek pediatrů (ilustrační foto) - Foto: Misha Galustov

V Královéhradeckém kraji je nedostatek pediatrů (ilustrační foto)Foto: Misha Galustov

Počet lékařů pro děti v Královéhradeckém kraji neustále klesá. Navíc osmdesáti procentům z nich je nad padesát let. Dosluhující lékaře ale nemá kdo nahradit.

Nejhorší situace je v Broumově. Ve městě s osmi tisíci obyvateli je pouze jediný pediatr. A i ten má asi o 300 pacientů více, než je celorepublikový průměr. „Vzali jsme tři sta až čtyři sta pacientů od paní doktorky Sedláčkové a pořád se objevují noví a noví,“ říká Alena Zahradníková, zdravotní sestra posledního pediatra v Broumově. 

Paní doktorka Sedláčková totiž na konci srpna uzavřela svojí praxi a odešla do důchodu. Stovky dětí v Broumově tak nemají praktického lékaře. Rodiče se jim snaží najít jiného v okolí, ale zde je situace podobná. 

 

V Královéhradeckém kraji je nedostatek pediatrů. Situaci se věnoval Václav Plecháček.

Vložit na svůj web

„Některé karty převzal pan doktor Dýma v Meziměstí a ostatní karty jsou na Krajském úřadu v Hradci Králové a bude se to řešit," říká pan doktor Lukáš Trejtnar. Ten přijíždí do Broumova ordinovat jednou týdně z Rychnova nad Kněžnou, který je 70 kilometrů daleko. Akutní případy ošetří i bez zdravotní dokumentace, na kontrolu nebo očkování ale děti posílá jinam. 

Hrunka: Tento problém trvá 5 roků 

„Je problém, protože tady v okolí pediatři nepřibírají, v Polici nad Metují nebo Hronově jsou kapacity plné, takže odkazujeme až do Náchoda," říká Trejtnar. Náchod je ale vzdálený 30 km, což představuje problém pro rodiny bez auta. 

„Je to tam dlouhodobý problém, minimálně pět roků, a nastal totální kolaps," doplňuje předseda Sdružení lékařů pro děti a dorost v Královéhradeckém kraji Štefan Hrunka. 

Rodiče pacientů, kteří nebudou mít lékařskou péči, by se měli obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. Ty jsou totiž zodpovědné za zajištění péče. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace