Zprávy → Regiony10. října  2016 v 14:52  

Národní divadlo zažilo evakuaci, hasiči si vyzkoušeli hašení fiktivního požáru

Národní divadlo Praha - Foto:  Paddy, Wikimedia Commons CC-BY-2.5

Národní divadlo PrahaFoto:  Paddy, Wikimedia Commons CC-BY-2.5

Jeviště a hlediště Národního divadla v Praze v pondělí oddělila požární železná opona. Několik desítek minut po historické budově běhali požárníci, policisté a společně hasili fiktivní požár. V divadle se totiž odehrálo bezpečnostní cvičení. Zaměstnanci si vyzkoušeli, jak se chovat v případě požáru.

Mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk vysvětluje, že pyrotechnici připravili i speciální efekty, kterými spustili požární čidla. Na základě toho hasiči vyrazili ze svých pozic a začali hledat přesné místo požáru. 

„Hledištní personál dostal za úkol evakuovat hlediště a také zaměstnance Národního divadla dopravit na bezpečná shromaždiště. Ta jsou dvě. Zaměstnanci jsou za historickou budovou a hlediště je na náměstí Václava Havla,“ říká Staněk. 

 

Hasiči si na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké je to hasit vNárodním divadle. Více o tématu řekne Kristina Lamperová.

Vložit na svůj web

S hledáním pomáhá i člen požární hlídky Adam Hendrich. „Teď se potvrdilo, že čidlo spustilo poplach kvůli kouři. Čekáme na preventivní hlídku, která se na to přijede podívat. My se poté přesuneme a budeme pomáhat při evakuaci diváků,“ vypráví Hendrich. 

Hasiči "zachránili" přes sto čtyřicet lidí 

Následně příjela na místo hasičská jednotka. Její příslušníci se na místě domlouvají na dalším postupu s policií. „Teď tady právě vznikl v prvním suterénu požár a přišla sem jednotka z centrální hasičské stanice. Zjišťuje situaci,“ potvrzuje člen požární asistenční hlídky Eduard Exner. 

Čtěte také: Architekt Národního divadla zrádcem národa?

Venku před divadlem bylo nakonec shromážděno téměř čtyřicet evakuovaných herců a zaměstnanců divadla. V rámci cvičení proběhla také modelová evakuace hlediště, kde bylo "zachráněno" asi sto studentů a také uvaděčky. 

Cvičení budou pravidelná 

„Hasičům příjezd trval asi tři minuty,“ popisuje akci ředitel Národního divadla Jan Burian. Ten je ve funkci už od roku 2013. Za tu dobu je to ale poprvé, co se budova stala centrem bezpečnostního cvičení. 

„Asi před rokem jsme si s hasiči řekli, že bychom měli dělat ta cvičení pravidelně. Budova Národního divadla má historickou cenu a někdy se jí něco stát může,“ dodává Burian. 

Největší požár zachvátil historickou budovu v roce 1881. Tehdy plameny poničily i známou měděnou kupoli na střeše, oponu i jeviště divadla. Dnes má budova téměř nevyčíslitelnou historickou i finanční hodnotu. 

Autor:  Kristina Lamperová, Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace