Zprávy → Regiony5. srpna  2016 v 21:54  

Národní památkový ústav má zájem o pražskou Invalidovnu, ta jde ale v pondělí do aukce

Pražská Invalidovna půjde do dražby - Foto: Eva Dvořáková

Pražská Invalidovna půjde do dražbyFoto: Eva Dvořáková

Národní památkový ústav (NPÚ) je připravený převzít pražskou Invalidovnu a zpřístupnit ji lidem. Je tak možné, že památkově chráněná barokní stavba zůstane v rukou státu. Invalidovna jde přitom v pondělí do dražby, kterou vyhlásil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Úřad tvrdí, že aukci rušit nebude, protože Národní památkový ústav zatím o převzetí Invalidovny oficiálně neprojevil žádný zájem. Informaci se podle mluvčího Radka Ležatky dozvěděli z médií. 

„V současnosti není žádný důvod zrušit pondělní aukci, ale je důležité zmínit, že výběrové řízení je možné zrušit kdykoli až do podpisu smlouvy, tedy i po proběhlé aukci,“ řekl. 

 

O zájmu NPÚ jsme se dozvěděli z médií, řekl Veronice Sedláčkové Radek Ležatka, mluvčí ÚZSVM

Vložit na svůj web

Radek Ležatka zdůraznil, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových Invalidovnu za poslední rok nabízel třikrát všem státním institucím.  

„V tuhle chvíli my spíš jenom reagujeme na zájem veřejnosti. Veřejnost chce, aby to zůstalo v rukou státu, a žádný jiný resort nezareagoval,“ řekla ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.  

„My jsme si řekli, že bychom samozřejmě chtěli, aby to zůstalo jako památka, která je na Indikativním seznamu národní kulturních památek v rukou státu, a že by to zapadlo i do našeho konvolutu hradů a zámků, které spravujeme,“ dodala.  

Pokud žádost Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dostane, bude se jí zabývat. Podle zákona by ji musel brát jako prioritu, dodal mluvčí Radek Ležatka. Cena stavby je téměř 640 milionů korun. Mělo by tak jít o nejvýznamnější prodej státního majetku v letošním roce. 

Autor:  Martin Balucha, David Černý

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace