Zprávy → Regiony28. září  2016 v 20:20  

Největší letošní cvičení výsadkových jednotek. Čeští a američtí vojáci obsazují letiště v Ralsku

Letiště Ralsko-Hradčany obsadili čeští vojáci při cvičení výsadkářů Sky Soldier II, na kterém nacvičují společně s americkými kolegy zabrání letiště - Foto:  ČTK

Letiště Ralsko-Hradčany obsadili čeští vojáci při cvičení výsadkářů Sky Soldier II, na kterém nacvičují společně s americkými kolegy zabrání letištěFoto:  ČTK

Čeští a američtí výsadkáři absolvují největší letošní společné cvičení. Vojáci obsadili opuštěné letiště v bývalém vojenském újezdu Ralsko. Skoro 300 mužů se sneslo s padákem na dřívější přistávací plochu. Za úkol měli také dobýt blízké mosty a opevnění z 30. let kolem města Mimoň. Manévry mají ukázat, jak dokážou armády NATO spolupracovat.

„Je to největší cvičení výsadkových jednotek v tomto roce. To není málo, když cvičí 250 českých výsadkářů a 150 amerických výsadkářů," uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář, který se dnes přijel na cvičení podívat. 

Cílem cvičení je natrénovat jednotlivé postupy při podobném nasazení i procvičit spolupráci s americkými jednotkami. Specifické pro vojáky je, že jsou nasazeni v prostoru, který je pro ně neznámý. Bývalý vojenský prostor, ve kterém sídlila sovětská vojska, je totiž od počátku 90. let pod civilní správou. 

 

Česko-americké cvičení navštívila i reportérka ČRo Tereza Hašková

Vložit na svůj web

Čeští výsadkáři mají při cvičení možnost vyzkoušet novou techniku a vybavení z posledních dvou let. K dispozici mají nové padáky, závěsné vaky na zásoby i nové zbraně. „Vyzkouší si v reálu, co umí," řekl Bečvář. 

První jednotka v ralských lesích seskočila již v pondělí. Za úkol měla zajistit průzkum oblasti. V úterý ji následovalo dalších 120 výsadkářů, kteří se brzy po seskoku a seřazení pustili do útoku a obsazení předem vytipovaných objektů. 

Ve středu nad letištěm mohutný letoun C-17 Globemaster vysadil jako posily americké parašutisty, kteří pomohli českým kolegům dobýt v okolí dva mosty i zajistit blízkou linii předválečného lehkého opevnění. 

Velitel jednotky má k dispozici i jednotku odstřelovačů, bezpilotní prostředek Raven i bitevníky L-159. V plánu je také přílet transportních letounů CASA, které vojákům přivezou zásoby munice a potravin. Cvičení potrvá do pátku. 

čeští vojáci při cvičení výsadkářů Sky Soldier II, na kterém nacvičují společně s americkými kolegy zabrání letiště - Foto:  ČTK

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace