Zprávy → Regiony30. září  2016 v 15:22  

Noc vědců na Žebráku představí nové sluneční hodiny i dalekohled

Hvězdárna na Žebráku je oblíbeným cílem všech milovníků vesmíru a pozorování noční oblohy - Foto: saomedia.cz

Hvězdárna na Žebráku je oblíbeným cílem všech milovníků vesmíru a pozorování noční oblohyFoto: saomedia.cz

Do každoroční akce Noc vědců se letos zapojí 24 hvězdáren. Hvězdáři na Žebráku ukážou své první sluneční hodiny. Kromě nich veřejnosti představí i nový dalekohled.

Nové sluneční hodiny návštěvníci najdou na jižní stěně budovy hvězdárny. Jsou zhruba metr široké a v průběhu dne ukazují čas. 

Pracovníci hvězdárny chystají, že jich sem v budoucnu přidělají ještě několik. 

Noc vědců, v rámci které k představení nových slunečních hodin a dalekohledu dojde, je už tradiční akcí. Letos se jí zúčastní 24 hvězdáren. Třeba ve středních Čechách návštěvníky uvítá hvězdárna v Ondřejově u Prahy nebo ve Slaném. 

V Žebráku se tentokrát zaměří na vyprávění o Slunci. „Samozřejmě si budeme vyprávět i o ohni, návštěvníky čeká také zajímavá ohňová show,“ dodal k akci Vladislav Slezák, jednatel sdružení provozujícího hvězdárnu.  

Její kopule září na jižním okraji města už od roku 1954, v průběhu roku na ní probíhají astronomická pozorování, výstavy i přednášky pro školy. 

Noc vědců se každoročně koná poslední pátek v září a jejím hlavním koordinátorem je plzeňské populárně vědecké centrum Techmania. Letošním tématem akce je bezpečnost - každý z účastníků jej přitom může uchopit po svém.  

Návštěvníci Noci vědců mohou souvislosti mezi vědou a bezpečností poznávat i v dalších městech po celé České republice, třeba v Liberci, Českých Budějovicích nebo Pardubicích.  

Podrobný program všech zapojených míst je ke zhlédnutí na webu události. 

Autor:  Pavla Firbacherová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace