Odbory OKD rozhodly o stávce. Těžbu zastaví třikrát, v prosinci na tři dny

11. listopadu  2013 v 14:57  
V OKD začne 19. listopadu první, čtyřhodinová stávka kvůli neshodám na kolektivní smlouvě (ilustrační foto) - Foto:  OKD

V OKD začne 19. listopadu první, čtyřhodinová stávka kvůli neshodám na kolektivní smlouvě (ilustrační foto)Foto:  OKD

Odboráři z dolů OKD začnou už příští týden stávkovat. V úterý 19. listopadu bude protest trvat čtyři hodiny, 29. listopadu už půjde o stávku celodenní a 4. prosince má následovat třídenní zastavení těžby na všech šachtách. Havíři se nemohou se šéfy důlní společnosti domluvit na nové kolektivní smlouvě.

Všech stávek by se mělo zúčastnit celkem 7290 zaměstnanců OKD, kteří připojili svůj podpis v rámci takzvaného hornického referenda minulý týden. 

„Jsem pro zůstat prostě v díře a nevyfárat. A být tam třeba týden, hotovo. Prostě něco se musí stát,“ neskrýval už dříve své odhodlání horník Zdeněk z Dolu Paskov: „Roční zisky tady byly přes 10 miliard korun, kde jsou ty peníze?“ 

 

O plánované stávce horníků OKD mluvil v Odpoledním Radiožurnálu reportér Martin Knitl

Vložit na svůj web

Reportér Českého rozhlasu mluvil na Dole Armády s několika horníky, kteří zrovna přicházeli na odpolední směnu. „Měl jsem pro ně očividně dobré zprávy, když se dozvěděli, že stávka bude. Byli opravdu rádi, i když na druhou stranu to pro ně bude hodně tvrdé a na výplatách to pocítí,“ říká náš reportér. 

Pro horníky z Dolu Paskov, kteří zrovna vyfárali z ranní směny, bylo rozhodnutí o stávce novinkou, s níž moc nepočítali. Většinou věřili tomu, že situace tak daleko nezajde. Jsou prý ale připraveni do stávky vstoupit. Z jejich slov ale byla zároveň patrná obava z dalšího vývoje. Mnozí se bojí, že důl Paskov se zavře a že by stávka mohla případně ovlivnit jejich budoucí uplatnění. 

Přípravy na šachtách začaly 

Stávku před polednem podpořily drtivou většinou zástupci všech odborových organizací v těžební firmě. Na šachtách už začaly přípravy na stávku: 

„Musí se připravit pracoviště, která z důvodu bezpečnosti práce musí být obsazena, která nemusí být obsazena, a tyto věci musí být obsaženy v havarijním plánu a musí se připravit tak, aby to bylo úspěšné a aby nedošlo k nějakým nepředvídaným věcem,“ vysvětluje Jaromír Pytlík ze Sdružení hornických odborů OKD. 

Odboráři tvrdí, že protest může zastavit jen vstřícný návrh firmy. Mluvčí OKD Marek Síbrt potvrdil ochotu k dalšímu jednání: 

„V době největší krize těžařského průmyslu za posledních několik desítek let, kdy OKD bojuje o přežití, jsme odborům předložili vstřícný návrh, který počítá se zachováním průměrných mezd horníků v dolech na podstatně vyšší úrovni, než je 30 tisíc korun. Počítá také se zachováním velké většiny benefitů,“ uvedl Síbrt. 

OKD, a. s. - základní údaje o těžbě a počtu zaměstnanců - Foto:  ČTK

OKD, a. s. - základní údaje o těžbě a počtu zaměstnancůFoto:  ČTK

Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Doprava

  D5, mezi km 20.5 a 11.2, ve směru Praha, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 27.05.2016 12:00 Do 29.05.2016 13:00, Pozor!, Částečná uzavírka dálnice D5 z důvodu realizace stavby ...
  Od 28.5.2016 10:35 do 12:00; na silnici 44 u obce Bělá pod Pradědem okres Jeseník; nehoda odstraněna; 2 x OA - bez zranění

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace