Zprávy → Regiony1. prosince  2016 v 14:03  

Odposlech u miliardových zakázek? V kanceláři pražské radní našli izolepu na skříni

Radní pro infrastrukturu a životní prostředí Jana Plamínková - Foto: Filip Jandourek

Radní pro infrastrukturu a životní prostředí Jana PlamínkováFoto: Filip Jandourek

V kanceláři pražské radní Jany Plamínkové (STAN) mohl být ukrytý odposlech. Přišli na to pracovníci bezpečnostní agentury. Ty zavolala sama politička, když si všimla, že se zřejmě hýbalo s nábytkem. Policie však případ odložila. Se zprávou přišel server Aktuálně.cz.

„Dvě skříně stojící vedle sebe byly rozpojené, jakoby vyrvané od sebe. A jedna ze skříní se výrazně odklonila od zdi,“ popsala Aktuálně.cz Plamínková. Zaměstnanci bezpečnostní agentury našli v její kanceláři, kde se řeší miliardové městské zakázky, zbytky lepicí pásky, která podle nich držela za skříní odposlouchávací zařízení. 

V pracovně se přitom řeší zakázky za desítky miliardy korun. Jen například letošní tendr za svoz odpadu měl hodnotu kolem třinácti miliard korun. 

Čtěte také: Pozor na zneužívání odposlechů novinářů, varuje policisty Bradáčová

Plamínkovou původně nenapadlo, že by mohla mít v kanceláři odposlech, přesto raději zavolala bezpečnostní agenturu. Ta během prověrky našla na vnější zadní stěně skříně zbytky lepicí pásky. Podle agentury někdo narychlo odposlech sundával, v kvapu zařízení odtrhl, a při tom jednu ze skříní uvolnil tak, že se začala kývat. 

„Nechala jsem si proto raději udělat kontrolu kanceláře a požádala odbor bezpečnosti, aby zajistil prohlídku pracovníky bezpečnostní agentury. Ukazovali mi to místo a bylo vidět, že tam bylo cosi přilepené. Byly tam totiž i viditelné obrysy něčeho, co bylo na skříni upevněné,“ řekla radní. 

Čtěte také: Odposlechy v kancelářích detektivů z kauzy Čapí hnízdo? Trestný čin se nestal, řekla inspekce

Incident je starý sotva pár týdnů. Mluvčí magistrátu Vít Hofman v pondělí potvrdil, že úřad skutečně měl podezření na štěnici, a proto oslovil policii. Ta ale celý případ záhy odložila. „Podezření, že tam má být údajně odposlech, se nepotvrdilo. Policisté to prověřili,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk s tím, že našli stejně jako bezpečnostní agentura na skříni už jen zbytky izolepy. 

Už minulá magistrátní vláda exprimátora Tomáše Hudečka se obávala nelegálních odposlechů. Bývalý ekonomický náměstek Jiří Vávra měl proto v kanceláři v druhém patře nainstalovanou rušičku. Několikrát si také nechal místnost prohlédnout bezpečnostní agenturou – především proto, že i v jeho kanceláři vedení města řešilo citlivé soutěže a smlouvy. 

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace