Zprávy → Regiony18. listopadu  2016 v 10:20  

OKD se zbavuje svého vzácného archivu. Jedná se o převodu budovy na stát

Akcie Severní dráhy Ferdinandovy - Foto: Andrea Čánová

Akcie Severní dráhy FerdinandovyFoto: Andrea Čánová

Zadlužená OKD se chce zbavit svého archivu. Těžaři chtějí, aby stát převzal budovu, kde jsou tisíce vzácných svazků o historii průmyslu v regionu. Samotné dokumenty nebo unikátní mapy zaniklých šachet z období před privatizací OKD přitom patří Zemskému archivu v Opavě.

Radiožurnál tuto informaci zjistil z insolvenčního rejstříku. 

„Tohle jsou akcie Severní dráhy Ferdinandovy, což bylo jedno z významných těžařstev, které fungovaly na Ostravsku před znárodněním,“ ukazuje na listiny z roku 1862 vedoucí archivu Lucie Syrová.  

V badatelně unikátního archivu je toho k vidění mnohem více. Jsou tady třeba "knihy mužstva", které si vedla každá šachta, což je vlastně seznam pracovníků. A najdete tam různé perly – např. propuštěn pro malý odbyt uhla. 

„Historická hodnota těchto dokumentů stále stoupá. V současné době máme asi dva a půl kilometru archiválií,“ dodává Syrová. 

Čtěte také: Cílem majitelů bylo vyvést z OKD peníze, tvrdí žaloba. Firma možná bude chtít po Bakalovi a NWR přes 65 miliard

Podle mluvčího OKD Iva Čelechovského právě teď finišují vzájemná jednání mezi těžaři a státem o osudu tohoto archivu. 

„Finalizujeme fyzické převedení právě na stát. Dokončují se znalecké posudky této budovy. Nebudu zastírat, že je to pro nás ulehčením situace, kdy šetříme každou korunu,“ potvrzuje Čelechovský. 

A právě peníze jsou klíčové - tedy kolik bude OKD za budovu, která je jako archiv zkolaudována, po státu chtít. A kolik bude stát vůbec ochoten zaplatit. V každém případě vzácné svazky ohrožené nejsou, ujišťuje ředitel Zemského archivu v Opavě Karel Müller. 

„Buď písemnosti odvezeme, anebo budovu odkoupíme a písemnosti zůstanou na místě, jak jsou,“ říká Müller. 

Jak se těžaři se státem dohodnou, by mohlo být jasné do konce roku. 

Vedoucí archivu OKD Lucie Syrová - Foto: Andrea Čánová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace