Zprávy → Regiony31. října  2016 v 18:20  

Pardubický Globus prodával 'česká' jablka. Pocházela z Polska a obsahovala pesticidy

Kdo si 'česká' jablka koupil, pochutnal si navíc na pesticidech (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Kdo si 'česká' jablka koupil, pochutnal si navíc na pesticidech (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v pardubickém Globusu jablka z Polska, která prodejce vydával za česká, čímž klamal spotřebitele. Obsahovala také sedmkrát více pesticidů, než povoluje zákon, sdělil mluvčí inspekce Radoslav Pospíchal. Jednalo se o jablka odrůdy Paula Red. Globus část pochybení přiznal.

„Laboratorní analýza prokázala přítomnost pesticidu chlorpyrifos v množství 0,076 miligramu na kilogram, přičemž přípustná hranice je 0,01 miligramu,“ uvedl Pospíchal. 

Označení jablek jako českých našli zákazníci na regálové etiketě. „Šetřením u dodavatele se zjistilo, že původem byla z Polska. Po došetření případu zahájí inspekce s Globusem správní řízení o uložení pokuty,“ uvedl Pospíchal. 

„V případě chybného označení země původu se jednalo o naše neúmyslné pochybení, které přiznáváme a za které se zákazníkům omlouváme,“ řekla Pavla Hobíková z oddělení externí komunikace Globusu. 

Globus podle ní řeší výsledek laboratorních testů s dodavatelem. „V některých hypermarketech nyní nabízíme až 13 druhů jablek, z čehož deset druhů bylo vypěstováno v České republice. V sortimentu aktuálně žádná jablka z Polska nemáme,“ dodala Hobíková. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace