Zprávy → Regiony10. září  2016 v 12:30  

Pozor na požáry, varují meteorologové. Hrozí hlavně ve vyprahlých Čechách

Meteorologové kvůli vysokým teplotám varují před požáry (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Meteorologové kvůli vysokým teplotám varují před požáry (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Meteorologové varují před nebezpečím vzniku požárů. Zejména v Praze a Středočeském, Královéhradeckém i Pardubickém kraji. Varování platí až do odvolání. Ve zmíněných regionech meteorologové se navíc čekají vysoké teploty, které budou o víkendu atakovat třicet stupňů Celsia.

Ve Středočeském kraji hasiči více požárů kvůli suchu zatím neevidují. V celém kraji však preventivně zakázali rozdělávat oheň například na polích nebo blízko lesa. 

„Jde především o chování k přírodě. To znamená neodhazovat nedopalky a nerozdělávat v lesích ohně. Velmi nebezpečné je také vypalování trávy nebo vypouštění lampionů,“ popisuje preventivní opatření mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. 

 

Nebezpečí požáru prý hrozí zejména v Praze a ve Středočeském, Královéhradeckém i Pardubickém kraji.

Vložit na svůj web

Podle něj bychom si měli dávat pozor i při parkování. Tehdy by od rozpáleného výfuku mohla chytnout třeba i suchá tráva. 

Studny nevyschnou 

Kvůli hrozícím požárům nevyjely v sobotu některé výletní parní lokomotivy ve středních Čechách. „České dráhy místo toho musely nasadit motorové,“ vysvětluje mluvčí dopravce Radek Joklík. 

Že by ale v nejsušších oblastech Česka vyschly studny, se lidé bát nemusí. Mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák přiznává, že je to nepravděpodobné. Studny podle něj úplně nevyschly ani loni v létě, kdy bylo sucho až katastrofální. 

„Vody je o trochu více. I tak se ale může stát, že ve studních bude málo vody,“ popisuje situaci Dvořák. V září prý ale moc pršet nebude. 

Obyvatelé Karlovarska, Středočeska, Pardubicka, Královéhradecka i Prahy mohou do příštího týdne stále očekávat zvýšené teploty. Obloha má být místy jasná až polojasná. Na těchto místech se mohou občas vyskytovat krátké přeháňky i bouřky. Nejvyšší hranice teplot by měla dosahovat až 31 stupně Celsia. 

Autor:  Václav Rokyta

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace