Zprávy → Regiony3. září  2012 v 09:41  

Praha změny v hromadné dopravě potřebovala, tvrdí expert

Cestující v pražské hromadné dopravě si od soboty zvykají na mnohé změny (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Cestující v pražské hromadné dopravě si od soboty zvykají na mnohé změny (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Obyvatelé i návštěvníci hlavního města si zvykají na změny v hromadné dopravě. Jinak jezdí skoro polovina tramvají i autobusů, některé spoje dopravní podnik zrušil. Podle zjištění Radiožurnálu jsou někteří cestující z nových spojů zmateni.

Odborník na dopravu z Centra dopravního výzkumu Jan Spousta ale změny vítá. Vybudování páteřní sítě metrobusů hlavní město podle něho potřebovalo. 

„Systém hierarchizace linek v podstatě i v Praze fungoval již v dávné době, v 60., 70. letech, kdy jsme měli - oficiálně se to nazývalo - autobusové linky překryvné sítě.“ 

 

O změnách v pražské MHD mluvil v Ranním interview Jan Spousta z Centra dopravního výzkumu

Vložit na svůj web

„Lidé tomu říkali rychlíkové linky, které nabízely podstatně rychlejší a dá se říct i spolehlivější spojení třeba mezi sídlišti a centrem města. Čili z tohoto hlediska ta myšlenka určitě správná je,“ uvedl Jan Spousta v Ranním interview Radiožurnálu. 

Podle něj není pravděpodobné, že by kvůli rozsáhlým změnám v hromadné dopravě přibylo aut v centru metropole. Zabrání tomu parkovací zóny, které v minulosti zavedly Praha 1, 2, 3 a 7. 

„Lidé, kteří nemají možnost parkovat někde v nějakém uzavřeném prostou, to těžko mohou využívat, protože poplatky na placených parkovištích jsou poměrně vysoké. A ti, kteří tyto možnosti mají, tak už je dávno využívají.“ 

„Spíš se to může projevit třeba někde v okrajových částech, kde - než jet pár kilometrů s přestupem pomocí dvou tří autobusů - to může být autem podstatně kratší, protože se třeba jede i po přeponě oproti autobusovým linkám,“ konstatoval dopravní expert. 

Autor:  Jan Pokorný  (jap),  mta
Pořad: Ranní interview  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 07:50 a 08:50, sobota–neděle 08:50  |  Délka pořadu: 3,5 minuty  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace