Zprávy → Regiony28. září  2016 v 17:55  

Pražská zoo oslavila 85. narozeniny. Na křtiny hrabáče a žirafy přišlo přes 15 tisíc lidí

Samička hrabáče Nyota - Foto: Petr Hamerník

Samička hrabáče NyotaFoto: Petr Hamerník

Pražská zoologická zahrada ve středu slavila 85. výročí svého založení. Pro návštěvníky připravila hudební koncerty, vernisáž výstavy historických fotografií zahrady a instalace z filmu Karla Zemana Cesta do pravěku. Vyvrcholením oslav byly křty dvou mláďat - samiček hrabáče kapského a žirafy.

Samička hrabáče doslala jméno Nyota - Hvězda. Je jediným ze dvou mláďat svého druhu, které se letos podařilo v Evropě odchovat.  

O jejím jméně se rozhodlo v online hlasování. Maminkou je Kvída, je to její čtvrté mládě. Dvě předchozí mláďata Kvídy uhynula krátce po porodu. 

Malá žirafa se jmenuje Anna a je v historii chovu žiraf Rothschildových v Zoo Praha už osmdesátým druhým narozeným mládětem. Její maminka Eliška je zkušená matka. Je jí už přes 20 let, což je věk, kterého se žirafy obvykle v přírodě nedožívají. 

Křtiny se uskutečnily při příležitosti oslav 85. výročí otevření Zoo Praha a do Troje se vydalo více než 15 tisíc návštěvníků. Kromě křtů mohli vidět i výstavu historických fotografií „Neznámá zoo“ a instalace z filmu Cesta do pravěku od Karla Zemana. 

V posledních letech třetí nejstarší zoologickou zahradu v republice navštěvuje přes milion lidí ročně. Ve více než 150 expozicích je k vidění téměř pět tisíc zvířat 681 různých druhů. 

Zahrada zabírá téměř 60 hektarů a chystá se i další rozšiřování. Příští rok chce Zoo otevřít zrekonstruovanou restauraci Gaston a vybuduje více toalet pro návštěvníky. 

Autor:  Jitka Hanžlová  (jhn), Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace