Zprávy → Regiony15. září  2016 v 19:22  

Primátor Brna: opatření jsou preventivní, panika není na místě

Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  OISV

Primátor Brna Petr Vokřál (ANO)Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, OISV

V Brně a dalších 43 přilehlých obcích platí od čtvrtka doporučení převařit veškerou vodu z kohoutku. Tamní vodárny totiž při pravidelném testování kvality vody odhalily mírně zvýšenou koncentraci koliformních bakterií, které mohou způsobit potíže lidem se sníženou imunitou. Primátor města Brna Petr Vokřál (ANO) v rozhovoru pro Český rozhlas ale několikrát zdůraznil, že akutní riziko nehrozí. Opatření jsou pouze preventivní a město i vodárny mají situaci pod kontrolou.

Můžete nastínit jaká je situace v tuto chvíli? 

Ve dvou vzorcích na celém území města Brna se našly lehce zvýšené koncentrace koliformních bakterií. Nehrozí ale žádné přímé ohrožení zdraví. Převaření vody z kohoutku stačí, je to čistě preventivní záležitost. Není potřeba šířit žádnou paniku, vodárny okamžitě přijaly technická opatření k tomu, aby zvýšily účinnost technologií a eliminovaly další riziko. 

Seznam obcí, kde je voda pitná jen po převaření:
Bílovice nad Svitavou
Blažovice
Blučina
Drásov
Hajany
Holasice
Hrušovany u Brna
Jinačovice
Kaly
Kanice
Kobylnice
Malhostovice
Nesvačilka
Omice
Opatovice
Ořechov
Otmarov
Podolí
Ponětovice
Popovice
Popůvky
Prace
Přísnotice
Rajhrad
Rajhradice
Rebešovice
Rozdrojovice
Řícmanice
Sokolnice
Střelice
Šlapanice
Telnice
Těšany
Troubsko
Újezd u Brna
Újezd u Tišnova
Unkovice
Vojkovice
Zahrada
Žabčice
Žatčany
Židlochovice

Jakým způsobem informujete obyvatele a také návštěvníky Brna? 

Informujeme všemi dostupnými prostředky. Objevilo se to samozřejmě okamžitě na webových stránkách vodáren i města Brna. Došlo tak k velmi intenzivnímu zásahu na web, posílili jsme tedy jeho účinnost, aby nespadl a informace se dostala ke všem Brňanům. Předali jsme ji také přes krizové stránky a starostům všech městských částí, jsme v kontaktu i s hasiči. Chtěl bych ale znovu opakovat, že nehrozí přímé ohrožení zdraví, voda po převaření je normálně pitná. I to převaření je preventivní záležitost. 

Jak se přišlo na to, že voda ve městě by mohla být zdravotně závadná? 

Vodárny provádí naprosto pravidelné kontroly a testování kvality vody a při tom testování se ve dvou vzorcích objevily minimální stopy. Ale samozřejmě jsme povinni informovat i o tomto minimálním množství. Tyto koncentrace jsou ale zcela zdravotně nezávadné. 

Tušíte už, jak k zvýšeným koncentracím došlo? 

Způsobila to zvýšená teplota vody. Dlouhodobě teplé počasí má vliv na teplotu vody ve vodovodním řádu. Vodárny tedy přijaly opatření, zvyšují účinnost technologií a proplachují nejvzdálenější části řádu tak, aby dostaly vodu do pohybu a nedocházelo tam k dalšímu potenciálně možnému zvýšení koncentrací. Děláme vše proto, aby voda byla v pořádku. 

Jaký je výhled pro nejbližší hodiny? Dá se očekávat, že s ochlazením se problém vyřeší sám? 

Teoreticky ano, ale na to spoléhat nemůžeme. Jak říkám, vodárny přijaly patřičná opatření a my informujeme občany, jak dále postupovat. 

Autor:  Vladimír Kroc  (vlk)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace