Zprávy → Regiony10. října  2016 v 13:55  

Proti dlužníkům bojují v Karviné splátkovými kalendáři. Do kasy se vrátilo na čtvrt milionu korun

Mnoho lidí na Ostravsku žije v ubytovnách, často tam skončili kvůli dluhům (ilustrační foto) - Foto:  Karviná

Mnoho lidí na Ostravsku žije v ubytovnách, často tam skončili kvůli dluhům (ilustrační foto)Foto:  Karviná

Mezi největší vymahače dluhů patří radnice a magistráty, aspoň co se týče počtu dlužníků. Pohledávky za odvoz popelnic a nájemné počítají města ve statisících a milionech. Řešení ale existuje. V Karviné se osvědčila metoda splátkových kalendářů, do městské kasy tak od ledna přibylo čtvrt milionu korun, se kterými už nikdo nepočítal.

Lidí, kteří žijí v ubytovnách, je na Ostravsku mnoho. Hodně z nich tam navíc skončilo právě kvůli dluhům. 

V Karviné dluží městu 430 lidí, dohromady je to přes jeden a půl milionu korun, potvrdila mluvčí města Šárka Swiderová. 

„Především nám dluží za nájemné samozřejmě v městských bytech, už tam dávno nebydlí, jsou na ubytovně. Druhá možnost, za odpady a pak za drobnosti, třeba za pokuty a další místní poplatky,“ vyjmenovává. 

Právě těchto 430 lidí zároveň pobírá doplatky na bydlení a toho magistrát využívá. I když o této sociální dávce rozhoduje až úřad práce, u dlužníků radní posílají nesouhlasné stanovisko. 

Čtěte také: Jiří Dienstbier: Statisíce lidí se nedokáží dluhů zbavit. Měli bychom jim umožnit oddlužení, pokud něco obětují

A funguje to, říká náměstek primátora Miroslav Hajdušík z KSČM. Mnoho lidí už podepsalo splátkové kalendáře, třeba jen na symbolické částky. 

„Když nám splácí 50, nebo 100 korun, tak nám to bohatě stačí a víme, že časem dluh splatí, pokud budou mít vůli,“ vysvětluje. 

Díky splátkovým kalendářům už v Karviné přibývá lidí, kteří své dluhy od začátku roku úplně vymazali. Od ledna se do městské kasy vrátilo téměř čtvrt milionu korun. 

Autor:  Martin Knitl

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace