Zprávy → Regiony28. září  2016 v 10:55  

Řidiči sanitek si v Mostě zkoušejí zvládání kritických situací. Cvičí prudké brzdění i vyhýbací manévr

Řidiči se učí na Mostecku zvládat kritické situace - Foto: Jan  Beneš

Řidiči se učí na Mostecku zvládat kritické situaceFoto: Jan Beneš

Sto padesát řidičů zdravotnické záchranné služby ze středních Čech se v Mostě učí zvládat kritické situace, které přináší běžný provoz na silnicích nebo rozmary počasí. Pro některé to byla první možnost nacvičit si například prudké brzdění na mokré vozovce nebo vyhýbací manévr.

„62 na tachometru a držím to. Super. 15 metrů a je to tam. Ty ruce maličko dolů a povolit svaly,“ radí instruktor do vysílačky, kterou má každá posádka sanitky u sebe. Na polygonu v Mostě se zkouší prudké brždění na mokrém povrchu. 

„Probíráme správné držení volantu, správné vedení auta, aby ho řidič pod sebou dokonale cítil. Trénujeme krizové brzdění na různých typech povrchu. Trénujeme vyhýbací manévry, zvládání smyku i smyku zadní nápravy a na závěr aquaplaning,“ prozrazuje, co všechno si řidiči zkouší, instruktor bezpečné jízdy Jakub Michalovič. 

 

Sto padesát řidičů zdravotnické záchranné služby ze středních Čech se v Mostě učí zvládat kritické situace, které přináší běžný provoz na silnicích nebo rozmary počasí

Vložit na svůj web

Trénink se podle řidičů sanitky opravdu vyplatí. „Hustota provozu je čím dál víc hustší a je dobré si to vyzkoušet, protože krizová situace může nastat kdykoliv,“ říká řidič David Šeda. 

Další z řidičů Jakub Horák zmiňuje situace, kdy sanitkám komplikují průjezd řidiči ostatních vozidel. Právě v těchto chvílích dochází nejčastěji ke kritickým situacím. 

„Nevědí, jak mají reagovat, jestli mají brzdit, jestli mají uhnout. Jestli mají zachovat plynulou jízdu, tohle je asi nejčastější,“ popisuje Horák. 

Desítky řidičů sanitek si na polygonu v Mostě vyzkouší zvládání kritických situací - Foto: Jan  Beneš

Desítky řidičů sanitek si na polygonu v Mostě vyzkouší zvládání kritických situacíFoto: Jan Beneš

Sanitky se totiž při vyhýbacím manévru nebo prudkém brždění chovají jinak, než běžná vozidla. „Tím, že sanity mají v sobě vybavení, je tam hodně specifické zatížení auta, kdy máme vysoké těžiště a zatížení na jedné straně,“ vysvětluje instruktor bezpečné jízdy Jakub Michalovič. 

Nejčastější a také jedna z nejnebezpečnějších situací nastává při předjíždění ostatních aut. 

„Jedou tři auta, my jedeme za nimi, první dvě začnou zajíždět ke krajnici, aby nám umožnila průjezd a to třetí auto, aniž by se řidič podíval do zpětného zrcátka, proč ty dvě auta před ním uhýbají, tak je začne předjíždět a v tu chvíli je tam veliké riziko, že může dojít ke střetu se sanitkou. Anebo to třetí auto začne najednou odbočovat doleva do jiné ulice nebo na jinou cestu,“ popisuje mluvčí záchranné zdravotnické služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. 

Řidiči by si proto měli pamatovat základní pravidlo, že vozidlům integrovaného záchranného systému se uhýbá vždy na pravou stranu. 

Desítky řidičů sanitek si na polygonu v Mostě vyzkouší zvládání kritických situací - Foto: Jan  Beneš

Autor:  Jan  Beneš

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace