Zprávy → Regiony18. října  2016 v 14:11  

Sběrači kovů pořádají nájezdy do vesnic v pohraničí. Kradené věci končí v Polsku, myslí si místní

Kradené věci z Habartic mají končit v Polsku (ilustrační foto) - Foto: Policie ČR

Kradené věci z Habartic mají končit v Polsku (ilustrační foto)Foto: Policie ČR

Obyvatelé Habartic mají podezření, že kradené kovové předměty z jejich vesnice končí v polských sběrnách. Podobné problémy musela další vesnice Heřmanice řešit s velvyslankyní.

České sběrny už téměř dva roky nevykupují železný šrot za hotové peníze. Projevilo se to na snížení počtu krádeží železa a barevných kovů. Nicméně v česko-polském příhraničí lze tento „byznys“ provozovat dál. V polských sběrnách dostanou totiž sběrači kovů i nadále peníze na ruku. 

Podle lidí z Habartic na Frýdlantsku v Polsku zřejmě končí i kradené kovové předměty od nich z vesnice. „Kradou se auta, značky, stará čerpadla, cirkulárky, motorové pily nebo i celý sklep,“ popisuje situaci obyvatel Oldřich Kučera. 

Vesnice bezprostředně sousedí s polským městem Zawidów. Podle starosty Stanislava Briestenského (nezávislý) mohou čeští nebo polští sběrači kovu chodit díky Schengenu volně sem a tam a prodávat prakticky bez povšimnutí železo a barevné kovy v polských sběrnách. „Nemají žádná omezení. Vykupuje se tam železo a barevné kovy tak, jako dříve u nás přímo za peníze,“ říká Briestenský. 

Čtěte také: Výkupny surovin platí více za papír než za železný šrot

Podle něj krádežím nahrává špatná ekonomická situace v příhraničí. „Sousedíme s mnohatisícovým městem, kde je sociální politika jiná a je tam plno nezaměstnaných, tak se prostě krade,“ vysvětluje. 

O tom, že v česko-polském pohraničí kvete šrotová turistika, nemají lidé na Frýdlantsku pochyb. Policistka Vladimíra Šrýtrová ale zvýšený počet krádeží železa a barevných kovů nepotvrzuje. „Za poslední období nemáme na tomto území téměř žádné krádeže, které by se týkaly železného šrotu. Tím nechceme říct, že by ke krádežím nedocházelo, ale pokud k nim dochází, občané to nehlásí.“ 

Šrotová turistika donedávna trápila i nedaleké Heřmanice. „Chodili nám sem občané Polské republiky pro železo a to už tříčtvrtce roku není,“ konstatuje starosta Vladimír Stříbrný (Starostové pro Liberecký kraj). Vyplatila se podle něj spolupráce s policií a také s polskou velvyslankyní v Praze. 

Autor:  Ivana Bernáthová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace