Šest z deseti tuzemských Bezpečných škol je v Kroměříži

1. června  2014 v 07:36  
Certifikát Bezpečná škola získalo šest škol v Kroměříži - ilustrační foto - Foto: Petr Kološ

Certifikát Bezpečná škola získalo šest škol v Kroměříži - ilustrační fotoFoto: Petr Kološ

Světová zdravotnická organizace udělila kroměřížské Základní škole Oskol certifikát Bezpečná škola. Stala se tak desátou v republice, přitom šest z nich najdeme právě v Kroměříži. Bezpečná škola je zaměřená na prevenci úrazů, které jsou nejčastější příčinou dětských úmrtí. O certifikát může škola požádat teprve po čtyřech letech práce a plnění projektů.

Marta Bajerové právě učí v kroměřížské škole Oskol sedmou třídu. Se žáky si povídá o tom, jaká nebezpečí je třeba eliminovat v domácnosti. Už dříve připravila pro čtyři skupiny žáků projekt na téma bezpečnost a zima. 

„Soustředili jsme se na omrzliny. Děti povídaly o první pomoci. Druhá skupinka si připravila téma bezpečně na lyžích a snowboardu, třetí si připravila bruslení a čtvrtá skupinka povídala o nebezpečnosti zábavní pyrotechniky.“  

 

O projekt Bezpečná škola se v Kroměříži zajímal Pavel Sedláček

Vložit na svůj web

Bezpečnostní rizika doma, ve škole, venku, v zimě, v létě, na sportovištích. O tom všem tvoří starší žáci projekty a pak se o znalosti dělí s mladšími spolužáky. To je základní podmínka úspěšné certifikace na Bezpečnou školu. 

„Učili jsme je bezpečnost třeba kolem svátků a oslav a třeba bezpečnost v zimě a tak,“ říká sedmačka Iva. Nasbírané vědomosti předala i čtvrťákovi Danielovi. 

„Nás učili, že když jezdíme na kole, tak musí mít vybavení. Třeba lékárnička je nezbytná, ale nemusí být, ale hlavní je helma a osvětlení, když jezdíte kolem večera.“ 

Ve světě je sto padesát Bezpečných škol a téměř všem se daří o desítky procent snižovat počet dětských úrazů i jejich závažnost. Kroměřížský Oskol je certifikovaný teprve pár dnů, předcházela tomu ale čtyřletá soustavná práce, připomíná zástupkyně ředitele Jarmila Frecerová: 

„Program Bezpečná škola jsme začlenili na druhém stupni do předmětů. V šestém ročníku je to výchova k občanství, v sedmém ročníku výchova ke zdraví, v osmém ročníku výtvarná výchova a v posledním devátém ročníku je to předmět člověk a svět práce.“ 

Za poslední čtyři roky se zásady bezpečnosti dostaly mezi všechny děti školy a v tom spočívá obtížnost získání certifikátu. 

Nestačí jednorázový projekt, systém se navíc musí udržovat i v dalších letech, říká Jarmila Číhalová, která se před asi čtrnácti lety nejvíce zasadila o to, aby kroměřížské školy vzaly projekt vážně a certifikace se stala jejich cílem. 

„Výsledky jsou bezesporu významné. Každý zachráněný život, nebo každé dítě, které ochráníme před úrazem, za to stojí.“ 

První Bezpečnou školu na světě certifikovali v roce 2004 ve Švédsku, ovšem hned druhou se o rok později stala kroměřížská škola Zachar. Na světě je celkem 150 Bezpečných škol, z toho téměř třetina na Tchaj-wanu.
 

 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Doprava

  D6, km 161, ve směru Cheb, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), překážka, která brání provozu na celé vozovce nebo její části, Od 31.05.2016 03:28 Do 31.05.2016 05:28, Odstavený OA v připojovacím ...
  Srážky: déšť, D11-41,4

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace