Zprávy → Regiony9. října  2016 v 08:00  

Sledovali jsme ONLINE: V Královéhradeckém kraji se rýsuje koalice bez vítězného ANO. Na Ústecku hnutí jedná s KSČM

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš - Foto:  ČTK

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej BabišFoto:  ČTK

Volby do krajských zastupitelstev skončily. Naopak na úplném začátku jsou vyjednávání o koalicích v jednotlivých 13 krajích. Jako první se začala rýsovat koalice v Královéhradeckém kraji. Na společné vládě se tam předběžně domluvila pětice stran bez ANO. Vítěznému hnutí tak hrozí, že přestože volby v kraji vyhrálo, skončí v opozici. V Jihočeském a Olomouckém kraji se ohledně možné spolupráce ANO sešlo se sociálními demokraty. V Ústeckém kraji zase s KSČM.

Vítězem krajských voleb 2016 se stalo hnutí ANO, které ovládlo devět krajů. ČSSD získala dva, jeden mají KDU-ČSL a Starostové pro Liberecký kraj. 

První koalice se začala bezprostředně po volbách rýsovat v Královéhradeckém kraji. Volby tam vyhrálo hnutí ANO, které získalo v 45členném zastupitelstvu 13 křesel. Dohodu ale předběžně uzavřelo pět jiných stran. Koalici by tvořila ČSSD, ODS, Starostové a Východočeši, Koalice pro Královéhradecký kraj a také TOP 09. 

V Olomouckém kraji se ANO dohodlo na spolupráci s ČSSD, v zastupitelstvu ale nemají potřebnou většinu. S nabídkou spolupráce přišli proto také za ODS a Koalicí pro Olomoucký kraj, na vyjádření zatím čekají. ANO by mohlo mít v kraji hejtmana. 

Zástupci hnutí se v Jihomoravském kraji setkali s reprezentanty KDU-ČSL, TOP 09, ODS i ČSSD, spolupracovat odmítli s jihomoravský hejtmanem a lídrem ČSSD Michalem Haškem. Jednání nadále pokračují. 

Čtěte také: Babišův triumf. ANO bere devět krajů, vyhrává i senátní volby

Ve středních Čechách by mohla vzniknout koalice ANO, STAN a TOP 09. Jejich zástupci se dohodli, že budou jednat exkluzivně v tomto formátu. 

Lidovci ve Zlínském kraji oslavovali v noci své vítězství a začali také jednat o koalici. Mluvili se zástupci ANO, ČSSD a STAN. 

 

Volební účast o dosavadních voleb do krajských zastupitelstev - Foto:  ČTK

Vítězové voleb do krajských zastupitelstev - historický přehled (2000-2016) - Foto:  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace