Zprávy → Regiony26. srpna  2016 v 17:48  

Společnosti Arriva chybí řidiči autobusů, v okolí Prahy rušila některé spoje

Nové řidiče Arriva shání i v zahraničí (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Nové řidiče Arriva shání i v zahraničí (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Firma Arriva má nedostatek řidičů autobusů, kvůli tomu ve čtvrtek nevyjelo v okolí Prahy několik spojů. Lidé tak museli čekat na zastávkách desítky minut na další autobus. S dopravou do hlavního města měli problémy třeba obyvatelé Jílového nebo Kamenice u Prahy.

Arrivě chybí podle mluvčí společnosti Nikoly Šeligové asi 150 řidičů. Nové chce získat i díky rekvalifikacím. 

„Přeškolujeme řidiče i z jiných profesí, třeba na Hořovicku máme za volantem bývalou paní účetní, v Chrudimi je to zase paní vychovatelka z družiny. Taky přijímáme lidi, kteří mají řidičský průkaz jen na osobní auto, těm zařídíme a zaplatíme autoškolu,“ popisuje mluvčí Arrivy Nikola Šeligová a doplňuje: 

„Řidičům jsme letos opět přidávali, nebo jsme spustili i náborovou kampaň cílenou přímo na nábor žen-řidiček.“ 

Průměrný plat řidičů Arrivy v Praze činí kolem 30.000 korun, řidiči ČSAD MHD Kladno si vydělají průměrně 25.000 korun včetně přesčasů. Plánované zvýšení dotace krajského úřadu na veřejnou dopravu má snížit množství přesčasů a motivovat lidi k zaměstnání řidiče. (Zdroj: ČTK)

Problematické spoje Arriva zajišťuje pomocí jiných firem a brigádníků. Za nedodržení jízdního řádu bude muset zaplatit pokutu. 

„Sankce jsou Arrivě, nebo obecně všem dopravcům udělovány standardně, podle platných smluv. To znamená, když třeba neodjede konkrétní spoj z nějakých důvodů na straně dopravce, tak dostane sankci, nedostane tento spoj zaplacen,“ vysvětluje Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která organizuje pražskou integrovanou dopravu. 

Čtěte také: Řidiči autobusů stále hrozí stávkou. S odbory a zaměstnavateli se na zvýšení platů nedohodli

„V případě, že ty výpadky překročí určitou mez za nějaké období, pak můžeme přikročit i k mimořádným sankcím z hlediska neplnění smlouvy,“ dodává. 

Od 15. řijna by podle Ropidu měli některé spoje Arrivy převzít jiní dopravci. 

Autor:  Barbora Maxová,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace