Zprávy → Regiony20. října  2016 v 08:40  

Středočeská TOP 09 možná vyloučí tři své zastupitele. Podpořili koalici s Jermanovou

Jaroslava Jermanová - Foto: Jan Bartoněk

Jaroslava JermanováFoto: Jan Bartoněk

Za podporu koalice pod vedením Jaroslavy Pokorné Jermanové hrozí třem zastupitelům TOP 09 vyloučení ze strany. Podle předsedy strany Miroslava Kalouska porušili pravidla a jejich jednání označil za zradu.

Středočeská TOP 09 navrhne ve čtvrtek výkonnému výboru strany vyloučení tři svých členů. Milan Schweigstill, Daniel Marek a Michaela Vojtová podpořili vznik koalice v čele s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou z vítězného hnutí ANO. Krajská organizace TOP 09 přitom byla proti. 

„Pokud kolegové neodvolají svůj podpis pod koaliční smlouvou, jdou proti usnesení krajského výboru a já budu muset výkonnému výboru navrhnout proces vyloučení. Samozřejmě argumentům budeme naslouchat,“ řekla Radiožurnálu předsedkyně středočeské organizace strany Helena Langšádlová.  

Zrada, říká Kalousek 

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že trojice porušila pravidla, když pokračovala ve vyjednávání s hnutím ANO, Starosty a nezávislými a ODS. Jejich konání označil za zradu. 

Čtěte také: Ve Středočeském kraji se rýsuje koalice bez ČSSD. ANO a STAN chtějí vládnout s TOP 09

Ani jeden z trojice zastupitelů ze strany odcházet nechce. Argumentují tím, že program TOP 09 je programu nové středočeské koalice velmi blízký. Milan Schweigstill coby člen celostátního výkonného výboru chce ve čtvrtek večer vysvětlit spolustraníkům, proč je nejlepší být součástí koalice a ovlivnit tak alespoň částečně dění v kraji. 

Výkonný výbor může vyloučení zastupitelů jen navrhnout. Do měsíce se k návrhu musí vyjádřit organizace, kam trojice patří, tedy v Mělníku, Kladně a Mladé Boleslavi. Pak se znovu musí sejít výkonný výbor a až poté by mohli být zastupitelé vyloučeni. 

Autor:  Pavla Firbacherová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace