Zprávy → Regiony18. listopadu  2016 v 10:45  

Středočeský kraj povede Jermanová z ANO, Drábová pro ni nehlasovala

Jaroslava Jermanová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně hnutí ANO - Foto:  ANO 2011

Jaroslava Jermanová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně hnutí ANOFoto:  ANO 2011

Největší kraj v Česku má od pátku novou vládu. Středočeskou hejtmankou se stala místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová z hnutí ANO. Ve funkci vystřídala sociálního demokrata Miloše Peteru. Rozhodli o tom krajští zastupitelé na ustavujícím zasedání. Jermanová už dříve avizovala, že v případě zvolení hejtmankou odejde z dolní komory.

Pro šestačtyřicetiletou Jermanovou hlasovalo 42 z 64 přítomných zastupitelů. Dva byli proti a 20 se zdrželo. Jermanová je zároveň místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Mandát poslance složí k 1. lednu. Do té doby bude pobírat oba platy. 

Koalici tvoří vítězné hnutí ANO, Starostové a nezávislí, ODS a část TOP 09. Celkem mají 44 mandátů z 65 křesel. Krajská rada bude mít 11 členů, tedy stejně jako ta minulá. 

V opozici po osmi letech budou sociální demokraté a komunisté, dohromady mají 19 křesel. Přidali se k nim i dva členové TOP 09 včetně lídra kandidátky Petra Tisa, nesouhlasili s Jermanovou jako hejtmankou.  

Prioritu má podle politiků doprava a školství. Radní pro dopravu František Petrtýl z hnutí ANO se chce zaměřit na opravu mostů a zlepšení spolupráce s Prahou, ať už se to týká integrované dopravy, nebo záchytných parkovišť. 

Nová rada chce také navýšit peníze do školství a zdravotnictví. Nový radní pro životní prostředí Ivo Šanc ze Starostů a nezávislých nebude prosazovat vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, o kterém se v minulých letech často mluvilo. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace