Táborská nemocnice začala používat k přepravě zásilek potrubní poštu

9. srpna  2014 v 01:00  
Potrubní pošta už funguje v jedné z částí táborské nemocnice, v průběhu dvou let by měla propojit všechna oddělení (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Potrubní pošta už funguje v jedné z částí táborské nemocnice, v průběhu dvou let by měla propojit všechna oddělení (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

V táborské nemocnici testují potrubní poštu. Ta ve světě techniky není žádnou novinkou, nicméně tento vynález francouzského matematika a fyzika Denise Papina funguje spolehlivě i v jednadvacátém století.

Tento staronový technický zázrak zdravotníkům pomáhá s přepravou laboratorního materiálu, léků i dokumentů. Zatím je v provozu první trasa, která spojuje západní křídlo pavilonu chirurgických oborů s centrálními laboratořemi a ústavní lékárnou. 

„Biologický materiál vložíme do pouzdra, to nasadíme do potrubní pošty. K přístroji přiložíme identifikační kartu a odešleme. Zásilka dojde z třetího patra do laboratoře v přízemí druhé budovy za minutu a čtyřicet vteřin,“ popsala odeslání zásilky vrchní sestra oddělení chirurgických oborů Jana Burdová. 

Podle vedoucího provozu nemocnice Josefa Markvarta je jednou z velkých výhod urychlení procesu stanovení diagnózy.  

 

Nemocnice v Táboře začala využívat potrubní poštu. O tom, jak funguje a jaké jsou další plány, zjistil více redaktor ČRo Jan Kopřiva

Vložit na svůj web

„Hodně šetří čas obslužnímu personálu, mohou se tak více věnovat věcem kolem pacientů. Druhá věc je, že tento způsob téměř stoprocentně eliminuje lidskou chybu při přepravě. Tady se zadá cílová stanice a do té biologický vzorek nebo léky dojedou,“ dodal. 

Zásilka z chirurgického oddělení putuje do centrální laboratoře. „Signál nám oznámí, že přišla patrola, a tak se na ní může okamžitě začít pracovat,“ vysvětlila vrchní sestra centrálních laboratoří Drahomíra Přibylová. 

Potrubní poštou tak nyní prochází zhruba padesát zásilek denně. Ve chvíli, kdy se propojí i další části nemocnice, by to mělo být osmdesátkrát více. 

„Příští rok bychom chtěli propojit zbytek operačních oborů, porodnici a ARO. Následující rok bychom měli dokončit propojení celé nemocnice,“ řekl ředitel nemocnice Ivo Houška. 

Autor:  Jan Kopřiva
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Doprava

  Srážky: déšť, D35-286,5
  Od 27.5.2016 06:15 do 07:15; na silnici 4972 u obce Zlín; Odbočka na Lhotu.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění, s únikem provozních kapalin. Na místě HZS a ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace