Zprávy → Regiony16. října  2016 v 17:21  

Tak silná koalice v Libereckém kraji ještě nebyla, starostové dali zelenou vzniku čtyřkoalice

Budoucí hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN) - Foto: Filip Jandourek

Budoucí hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN)Foto: Filip Jandourek

Zastupitelé vítězného hnutí Starostů pro Liberecký kraj v neděli podpořili vznik koalice s ANO, sociálními demokraty a ODS. Informoval o tom lídr kandidátky starostů Martin Půta (STAN), který má dál zůstat hejtmanem.

Vyjednávací tým starostů se v neděli sešel také se zástupci ANO, druhé nejsilnější strany v zastupitelstvu. „Dohodli jsme se na formátu koalice,“ řekla po jednání Jitka Volfová, která byla lídrem kandidátky ANO. Dohodu o společném postupu podepíší lídři v pondělí. 

Tak silná koalice v čele Libereckého kraje nikdy nestála. Disponuje 35 mandáty ze 45. V devítičlenné krajské radě by měli mít starostové pět míst včetně hejtmana, ANO dostane dvě křesla a Volfová bude statutární náměstkyní. Občanští i sociální demokraté budou mít po jednom křesle v radě. 

Čtěte také: Vítězní Starostové pokračují v koaličních jednáních – s ANO a ČSSD

„Rezorty jsou předjednány, měli bychom podle předběžné dohody mít ekonomiku, správu majetku a informatiku,“ prozradila Volfová. Podle Půty bude ANO zodpovídat také za regionální rozvoj a evropské dotace. ČSSD by se mělo starat o sociální péči a ODS o zdravotnictví. Starostové si ponechají investice a veřejné zakázky, dopravu, školství, životní prostředí, zemědělství, kulturu, cestovní ruch a rozvoj venkova. Půta ale odmítl prozradit, kdo přesně posty obsadí. 

„Současní radní jsou ale připraveni se s těmi nominovanými sejít, probrat s nimi co je v těch rezortech připravené, co je důležité. Všichni nově nominovaní dostanou za úkol společně připravit programové prohlášení, které bychom rádi podepsali před ustavujícím zastupitelstvem,“ řekl Půta. To by se mohlo podle něj uskutečnit už 8. listopadu, pokud krajské volby někdo nenapadne u soudu. Lhůta končí 21. října a do pátku soud žádné stížnosti nedostal. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace