Zprávy → Regiony6. listopadu  2016 v 09:07  

Tříoký listonoh letní žije u Milovic. Připomíná pravěké živočichy z kreseb Zdeňka Buriana

Listonoh letní - Foto: Miloslav Jirků

Listonoh letníFoto: Miloslav Jirků

Vzácný druh korýše objevili vědci v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Zatímco v létě našli ve vysychavých tůních žábronožku letní, na podzim spolu s ní objevili také listonohy letní. Kriticky ohrožený druh se nachází na pastvině se zubry a divokými koňmi u Benátek nad Jizerou.

Objev je unikátní tím, že kriticky ohrožený listonoh letní totiž u nás žije jen ve vojenských prostorech, kde půdu rozrušují tanky a transportéry. V Benátkách nad Jizerou ale deseticentimetrovému živočichovi k životu stačí pouze zvířecí kopyta. 

 

V bývalém vojenském prostoru u Milovic natáčela Kateřina Havránková

Vložit na svůj web

„Na pastvině, která má zhruba 120 hektarů je stádo osmi dospělých zubrů a jednoho mláděte a doplňuje je skupina patnácti divokých koní se dvěma mláďaty,“ potvrzuje Dalibor Dostál ze společnosti Česká krajina. 

Listonoh letní - Foto: Miloslav Jirků

Listonoh letníFoto: Miloslav Jirků

Pro listonoha je podle Dostála typické, že má horní krunýř a z něho vystupuje protažený ocásek. „Je to zvíře, které bychom mohli zahlédnout s trochou nadsázky v některých kresbách Zdeňka Buriana, protože připomíná některé živočichy z nejstarších pravěkých moří. Je pravda, že přímý předek listonoha, který se příliš neliší od toho současného, byl společníkem trilobitů. Takže je to velmi unikátní a starobylé zvíře,“ dodal Dostál. 

Zároveň podle něj v bývalém vojenském prostoru vzniká unikátní lokalita. „I lidé, kteří mají sježděné rezervace po celém světě, tak když sem přijedou, tak jsou z toho prostoru nadšení a také skoro nevěří, že jsou na území České republiky, protože podobné pohledy na krajinu vídají například v Africe,“ uvedl Dostál.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace