Zprávy → Regiony4. října  2016 v 09:22  

Trojice z transportu smrti přijíždí na Plzeňsko poděkovat. Obyvatelé židům zachránili život

Eva, Mark a Hana byli v transportu smrti. V Horní Bříze pomohli lidem místní obyvatelé. Trojice jim nyní přijede poděkovat (ilustrační foto) - Foto: archiv historika Jana Ciglbauera

Eva, Mark a Hana byli v transportu smrti. V Horní Bříze pomohli lidem místní obyvatelé. Trojice jim nyní přijede poděkovat (ilustrační foto)Foto: archiv historika Jana Ciglbauera

Eva, Mark a Hana se narodili na konci války. Jejich matky cestovali jedním z transportů smrti, který směřoval do tábora Mauthausen. Kvůli bombardování Plzně ale musel zastavit v Horní Bříze. Třem přeživším je dnes 71 let a na Plzeňsku chtějí uctít památku přednosty nádraží Antonína Pavlíčka, který organizoval pomoc židům ve vlaku. Trojice nepřijede poděkovat jen statečnému přednostovi, ale i místním obyvatelům, kteří lidem ve vlaku zachránili život.

Horní Břízou projížděl 21. dubna 1945 transport smrti. Mířil do koncentračního tábora Mauthausen v Rakousku. Na 45 vagonů – uhláků a tři tisíce vězňů na pokraji smrti jeli neznámo kam. V tomto vlaku byla mimo jiné i Hana Hnátová, sestra Arnošta Lustiga. 

Transportem smrti cestovaly také tři ženy - Priska, Rachel a Anka, které se upnuly k tomu jedinému, co jim v životě zbylo: zachránit sebe a své dítě. Slovenka Priska porodila svoji dceru Hanu v koncentračním táboře Freiberg, deset dnů po porodu pak musela nastoupit do vlaku, který ji i s miminkem vezl neznámo kam.  

Polka Rachel porodila svého syna Marka přímo ve vlaku. Eva se narodila až v Mauthausenu. Její maminka Anka, Češka z Třebechovic pod Orebem, začala rodit na povozu na cestě od vlaku do koncentračního tábora. 

Pomoc v Horní Bříze 

Vlak na cestě do koncentračního tábora v Rakousku musel kvůli bombardování Plzně na dva dny zastavit v Horní Bříze. Když přednosta stanice, Antonín Pavlíček, viděl zubožené vězně ve vlaku, okamžitě se rozhodl, že jim musí pomoct. Sehnal alkohol a vymohl si od strážců povolení, aby vězně mohl přemístit do krytých vagonů. Lidé z Horní Břízy během pár hodin navařili stovky porcí jídla, nosili vodu i oblečení. 

Příběhy tří žen - Prisky, Rachel a Anky - později popsala britská spisovatelka Wendy Holdenová v knize Narodili se, aby přežili. Autorka přijede v úterý na Plzeňsko společně se třemi potomky hlavních hrdinek Evou, Markem a Hanou, kterým je nyní 71 let. Chtějí uctít jak památku statečného přednosty Pavlíčka, tak poděkovat místním lidem za pomoc v období války. 

Autor:  Jana Kosová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace