Zprávy → Regiony10. října  2016 v 13:53  

V Broumově a okolí se přemnožili hlodavci. Město poprvé v historii nařídilo plošnou deratizaci

Město Broumov nařídilo plošnou deratizaci kvůli přemnoženým potkanům a dalším hlodavcům (ilustrační foto) - Foto: Kateřina Rážová

Město Broumov nařídilo plošnou deratizaci kvůli přemnoženým potkanům a dalším hlodavcům (ilustrační foto)Foto: Kateřina Rážová

V Broumově a okolí se přemnožili potkani a další hlodavci. Situace je nejhorší za několik posledních let. Město proto poprvé v historii nařídilo plošnou deratizaci, povinná je pro obyvatele i firmy.

Část nástrah už začala pokládat specializovaná firma mimo jiné i v garáži městské policie. Ve skladu je připraveno dalších 1500 nástrah pro obyvatele, kteří je dostanou zdarma. 

„Jedná se o běžně dostupný prostředek, který se dá koupit v drogerii. Nám to poskytla odborná firma,“ popisuje vrchní strážník Radek Havelka. 

 

Potkany a další hlodavce je v Broumově možné potkat běžně nejen na okrajích města, ale už i v centru. Město poprvé v historii nařídilo plošnou deratizaci

Vložit na svůj web

Potkany a další hlodavce je v Broumově možné potkat běžně nejen na okrajích města, ale už i v centru, třeba přímo na náměstí. 

„Setkáte se s lidmi, kteří upozorňují na to, že se potkani vyskytují i ve dne, přebíhají přes ulici," říká technik Správy majetku města Filip Chráska. Podle něj si lidé za problém z části mohou sami. 

„Špatně nakládají s organickými zbytky od jídla, splachují je do kanalizace, odpadky nevyhazují do popelnic, ale nechávají je v igelitkách v okolí," vysvětluje. 

I proto město nařídilo plošnou deratizaci vyhláškou. Nástrahy by se měly poprvé položit do poloviny listopadu a následně ještě jednou na jaře. 

„Pokud by si občané nebyli ochotni provést deratizaci svého objektu, dalo by se to klasifikovat jako porušení vyhlášky," říká vedoucí odboru životního prostředí broumovské radnice Marcela Žouželková. 

Jed v nástrahách naředí zvířatům krev a zabíjí je tak postupně. V nebezpečí jsou proto i kočky nebo psi, kteří mohou umírající hlodavce sežrat. Lidé budou o nebezpečí informováni. 

„Až si budou vyzvedávat nástrahy na městské policii, dostanou poučení. Navíc připravujeme kampaň, aby si chránili jak psy, tak kočky a dali pozor i na děti," dodává Žouželková. 

Podrobnosti radnice zveřejní například hlášením městského rozhlasu nebo na svých webových stránkách.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace