Zprávy → Regiony12. října  2016 v 20:14  

V Jihomoravském kraji povládne koalice vedená ANO. Bývalý hejtman Hašek nesmí mít žádnou funkci

Současný hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD) - Foto: Filip Jandourek

Současný hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD)Foto: Filip Jandourek

Memorandum o vzniku koalice v Jihomoravském kraji podepsali zástupci ANO, ČSSD, TOP 09 s Žít Brno a Starostů pro Jižní Moravu. Budou mít 34 hlasů z 65. Potvrdila to Taťána Malá z hnutí ANO. Hejtmanem se stane lídr ANO Bohumil Šimek.

Strany se s ČSSD domluvily krátce poté, co ANO oznámilo, že dá sociálním demokratům v jednání přednost před lidovci. Trojkoalice ANO, Starostové pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno disponovala dohromady 23 mandáty z celkových 65. K většině tak potřebovala ještě 10 křesel. ČSSD jich má 11. Stejný počet má i KDU-ČSL, se kterou ANO také jednalo. 

Přednost však dostali sociální demokraté, řekla dvojka na kandidátce ANO Taťána Malá po jednání krajského předsednictva ANO a krajského klubu zastupitelů. „Máme větší programový průnik, takže budeme pokračovat v dalších jednáních,“ uvedla Malá. 

Čtěte také: Další neúspěch pro ANO. Královéhradecký kraj povede duhová koalice

Hnutí se však před volbami ostře vymezovalo vůči lídrovi ČSSD a současnému hejtmanovi Michalu Haškovi. Podle Malé je podmínkou, že Hašek nebude mít žádnou placenou funkci v koalici. Hašek se už dříve vyjádřil, že uvolní ČSSD v jednání o koalici a žádnou funkci nepožaduje. Jako řadový koaliční zastupitel je pro ANO přijatelný. 

Člen vyjednávacího týmu sociálních demokratů Marek Šlapal rozhodnutí ANO vítá. „Budeme s nimi pokračovat v jednání.“ Lídr KDU-ČSL Roman Celý zatím o rozhodnutí ANO nic neví. „Oficiálně nám to nikdo nesdělil. My to respektujeme a zatím k tomu nemůžeme víc říct,“ řekl Celý. 

Původně ANO jednalo právě s lidovci. Neshody ale panovaly hlavně kvůli postu hejtmana, o který usilovali právě i lidovci. Hejtmanem by se měl stát lídr ANO Bohumil Šimek. Ten je sice nyní ředitelem brněnských městských strážníků, ale na tuto funkci má rezignovat. 

ČSSD na Vysočině chce pět míst v radě kraje 

Jednání o budoucí koalici pokračuje také na Vysočině. Na spolupráci se již domluvili vítězní sociální demokraté s hnutím ANO. To jim však k většině nestačí. 

Čtěte také: Plzeňský kraj povede ČSSD, ODS, Starostové a Koalice. Kmotři a oligarchie, komentuje to Babiš

Proto jednají o další straně, která by se stala součástí koalice. Další možností je také menšinová vláda s tichou podporou KSČM, připustil předseda krajského výkonného výboru ČSSD Petr Krčál. Očekává se, že hejtmanem bude opět Jiří Běhounek z ČSSD. 

„K nějakým variantám jsme se dnes přiklonili, ale vzhledem k dalším jednáním jediným výstupem je, že pro nás je nepodkročitelné získat pět mandátů v radě kraje,“ objasnil Krčál, že strana chce nejméně pět míst v radě kraje. 

O personálním složení zatím strany nejednaly. Podle Běhounka si ale sociální demokraté určitě chtějí ponechat resorty školství, zdravotnictví a sociálních věcí. Další jednání krajského předsednictva proběhne v neděli. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace