Zprávy → Regiony27. května  2015 v 11:35  

V mladoboleslavské soukromé škole maturují první lidé bez předchozí školní docházky

Na soukromé škole maturují poprvé v Česku studenti bez předchozí docházky - Foto: Filip Jandourek

Na soukromé škole maturují poprvé v Česku studenti bez předchozí docházkyFoto: Filip Jandourek

V Česku tento týden začaly historicky první maturity, které je možné složit bez předchozí docházky do školy. Nabízí je mladoboleslavská soukromá škola, která chce za maturitní vysvědčení 54 tisíc korun. Aby se k maturitě zájemce dostal, musí také projít testy středoškolského studia.

„Nápad to byl můj. Inspirovala jsem se v zahraničí. Protože tam je naprosto běžné, že pokud někdo něco umí, může se nechat otestovat, prověřit znalosti a získat na to nějaký certifikát,“ uvedla ředitelka mladoboleslavské školy Alexandra Varclová. 

Její zástupkyně Marta Suchá Českému rozhlasu potvrdila, že první klientka odmaturovala v pondělí. Další zájemce se dostavil na ústní zkoušky dnes. 

„Slečna byla mladší, do třiceti let. Pánovi je přes třicet. Je to člověk, který se zabývá IT. Svoje znalosti nabyl jinde než ve škole. Má bohaté znalosti maturanta, přesto má základní vzdělání. Právě pro takové lidi je tento produkt určen,“ přiblížila Suchá. 

 

Na soukromé škole, kde tento týden maturují bez studia první studenti, natáčela Veronika Hlaváčová

Vložit na svůj web

35letý Petr z Prahy po zkoušce z češtiny prozradil, že si vylosoval otázku k Janu Nerudovi. „Byl jsem celkem spokojený, i když kniha nepatří k mým oblíbeným. Výkon byl podle mě poměrně dobrý, takže si dělám naděje na úspěch,“ přiznal. 

„Maturitní předměty mám stejně jako ostatní studenti, povinně češtinu, jako druhý povinný předmět jsem si zvolil angličtinu, dále mám ekonomiku, informační a komunikační technologie. Těch 54 tisíc korun jsou nejlepší investicí v mém životě,“ dodal Petr. 

Přiznal také, že se mu nechtělo studovat čtyři roky. „Chtěl jsem to zvládnout za kratší dobu, věřil jsem, že řadu předmětů už ovládám dobře, například IT - obor, ve kterém pracuji,“ řekl. Před maturitou musel dokázat, že středoškolské znalosti má. Podle zřizovatelky školy Aleny Varhanové jde o sadu téměř 70 testů. 

Školní inspekce: Školskému zákonu to neodporuje 

Soukromou mladoboleslavskou školu navštívila několikrát Česká školní inspekce. Pochybení nenašla. Podle ní je tato možnost maturity v souladu se školským zákonem. 

„Prováděli jsme klasickou kontrolu organizace průběhu maturitní zkoušky. Ale zajímaly nás i kvalitativní prvky, průběh ročníkových zkoušek i prověřovacích zkoušek. Byla to celá paleta kontrol, abychom byli schopni říci, jestli jsou maturitní a předcházející dílčí zkoušky prováděny korektně,“ přiblížil náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. 

 

O maturitě bez studia mluvil v Ranním interview Radiožurnálu Ondřej Andrys, náměstek ústředního školního inspektora

Vložit na svůj web

Maturita bez předchozí docházky do školy je ale podle něj specifická záležitost, která může být vhodná pro určitý okruh studentů. 

„Umožňuje jistou míru propustnosti vzdělávacího systému. Ale musíme k tomu přistupovat seriózně. Samozřejmě představa, že zrušíme výuku a všichni budou jen maturovat, je velmi lichá,“ upozornil. 

Andrys také nevyloučil, že by školský zákon do budoucna třeba stanovil časové minimum, které musí student ve škole absolvovat. „Třeba i to, že se o tomto tématu začíná více mluvit, rozproudí nějaké diskuse,“ dodal. 

Autor:  Veronika Hlaváčová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace