Zprávy → Regiony23. září  2016 v 06:00  

V Teplicích vznikla nová služba sdílení kol Rekola, půjčit kolo si můžete kdekoliv na ulici

Nová služba Rekola v Teplicích - Foto: Gabriela Hauptvogelová

Nová služba Rekola v TeplicíchFoto: Gabriela Hauptvogelová

Půjčování kol v Ústeckém kraji je čím dál oblíbenější. Ke klasickým půjčovnám kol se v poslední době přidali také České dráhy a nová služba sdílení kol Rekola v Teplicích.

Kdo chce používat službu Rekola, musí se zaregistrovat a zaplatit poplatek. Poté v SMS dostane kód pro odemčení zámku a může nasednout na jakékoliv volné růžové kolo na ulici a jet. 

Kola jsou rozmístěna v několika zónách. „Jedna je v Řetenicích, jedna je v Srbicích, u Olympie a největší zóna je kolem centra města. Vždycky to zasahuje i do obytných čtvrtí. Každého uživatele budeme vyzývat, aby ta kola zamykal odpovědně. Samozřejmě tak, jak to dovoluje zákon, to znamená ne k trakčnímu vedení a podobně,“ popisuje umístění kol lídr dobrovolníků Rekola Teplice Jakub Mráček (Volba PRO! Teplice). 

Nová služba se místním líbí. „Já si myslím, že je to praktický způsob pohybu po městě, kdy vlastně se nemusíte obávat o krádež vlastního kola, zvlášť teda pokud se potřebuju dostat ze dvou bodů, které mají špatné spojení hromadnou dopravou, například s přestupem nebo velkou oklikou,“ říká uživatel Jan Hanzlík. 

 

Možnosti půjčení kol v Ústeckém kraji zjišťovala ve své reportáži Gabriela Hauptvogelová.

Vložit na svůj web

Půjčit kolo si ale můžete také na nádražích Českých drah. Půjčovny jsou v Ústí nad Labem, v Děčíně a v Lovosicích. Kolo ale můžete vrátit i v Roudnici nad Labem. Pro příští sezónu plánují České dráhy rozšířit tuto službu také o Litoměřice. 

„Budu po Vás chtít určitě dva doklady totožnosti, což jedna je občanka a druhá je třeba řidičák, prostě tam, kde je fotografie,“ vysvětluje Jitka Kazdová, která půjčuje kola na hlavním nádraží v Ústí nad Labem. Půjčení kola stojí 250 korun na den. Také musíte zaplatit vratnou zálohu tisíc korun na kolo a 2500 korun za elektrokolo. „Půjčování kol je velmi oblíbené. Občas se nám stává, že půjčíme kolo na delší dobu a pak nám chybí,“ dodává Kazdová. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace